Jakými potravinami si pomoct, když přenášíte a chcete, aby bylo miminko už na světě?

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Tehotenstvi

Zdroj: Shutterstock

Termín porodu je za dveřmi, nebo už jste dokonce překročili cílovou čáru, ale miminku se uvnitř bříška líbí natolik, že se mu nechce ven? Máte za sebou několik krásných, ale opravdu náročných (a ke konci už nekonečně dlouhých) týdnů a na svého drobečka se už moc těšíte.

Co dělat v případě, že porod stále nepřichází a vy se chcete vyhnout jeho umělému vyvolání? Existuje několik babských rad, jako třeba chození do schodů nebo vytírání podlahy. A také existuje několik potravin, které mohou přirozený porod vyvolat.

Ananas

Ananas je typický svou vůní a výraznou chutí, která nemusí být přijatelná pro každou maminku – některým se z ananasu zvedá žaludek.

Nicméně tohle tropické ovoce obsahuje aktivní enzym bromelain, který změkčuje děložní čípek a tím dokáže stimulovat kontrakci hladkého svalstva dělohy k vyvolání porodu.

Ricinový olej

Ricinový olej je hodně diskutovanou „pomůckou“ k vyvolání porodu, kterou někteří doporučují, a jiní od jejího používání naopak odrazují.

Ricinový olej byste měli zkusit až tehdy, kdy jste po termínu porodu. Jeho užití sice není nebezpečné pro matku ani dítě, ale může vyvolat nepříjemné stavy – nevolnost, průjem.

Pikantní jídla

I když to ne každé budoucí mamince musí být nutně po chuti, i kořeněná a hodně pikantní jídla se řadí na seznam těch, které mohou pomoci vyvolat porod přirozenou cestou.

Kmínový čaj

Pití kmínového čaje se doporučuje během kojení, protože pomáhá od nadýmání a jiných zažívacích potíží.

Nicméně může být užitečný také tehdy, kdy se snažíte porod vyvolat. Stačí svařit lžíci kmínu v horké vodě a následně vypít. Může to stimulovat kontrakce dělohy.

Černá a modrá šalvěj

Pro někoho jsou tyto dvě bylinky velkou neznámou a je pravda, že nepatří k těm, na které bychom si vzpomněli, kdyby nás vzbudili o půlnoci.

Jsou to ale bylinky, které mohou být nápomocné při vyvolání porodu přirozenou cestou. Vsadit byste na ně měli ale až tehdy, kdy budete mít po termínu.

Lékořice

Věděli jste, že lékořice je nápomocná například při pálení žáhy? Pomáhá také při jiných zdravotních obtížích a může pomoci, když se snažíte vyvolat porod. Obsahuje totiž látku, která má tendenci zvyšovat prostaglandiny, jež jsou nezbytné pro kontrakce dělohy.

Papája

Konkrétně nezralá papája obsahuje enzym známý jako papain a ten může vyvolat kontrakce v děloze. Tento enzym působí jako oxytocin a prostaglandiny, které stimulují děložní kontrakce a jsou nápomocné při porodu.

Balzamikový ocet

Přísada italského původu, kterou má doma ve spíži mnoho lidí, je nejen skvělou přísadou do salátu, ale také prostředek k možnému vyvolání porodu. Za zkoušku to stojí, co myslíte?

Čaj z maliníku

Čaj z malinových listů pijí budoucí maminky několik týdnů před porodem, protože změkčuje tkáně a připravuje tělo na porod. Některé studie tvrdí, že pravidelné pití čaje z maliníku předchází přenášení.

Zdroj: HealthLine
Autor: Karolína Nezbedová

Související články