Jak zvládnout hysterické záchvaty vašeho dítěte bez stresu

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Zachvat ditete

Zdroj: Shutterstock

Výchova dětí není nic jednoduchého, to vám potvrdí každý rodič. Trapnou chvilku, kdy dítě vybuchne vztekem uprostřed obchoďáku nebo náměstí si jednou za život prožije každý, jak se v této situaci zachovat?

Hysterický pláč, kdy dítě rudne, modrá, dupe nohama nebo kope kolem sebe, zvládne předvést snad každé dítě. Pro rodiče je to noční můra, kterou nechtějí prožít, a rozhodně ne na veřejnosti.

Identifikace důvodu

Základem je rozpoznat, že se jedná opravdu o hysterický pláč. To je s jistotou schopen poznat opravdu jen rodič, který už chování své ratolesti dokonale zná.

Pokud dítě pláče, protože ho něco bolí, potřebuje spíše uklidnění skrze dotyk jako pomazlení nebo pohlazení. Jinak je tomu ale u pláče z důvodu, že něco nesmí, nebo zkrátka není po jeho.

„Ve druhém případě je vhodné dítěti projevit pochopení, že je naštvané, ale nevěnovat mu více pozornosti a být důsledný, to znamená nevyhovět mu jen proto, aby byl klid a přestalo být vzteklé,“ uvedla pro web maminka.cz psycholožka Linda Kolenatá.

Stůjte si za svým

Důslednost je klíčová, a to i pokud se do této situace dostanete na veřejnosti. Nejlepší je v takovém případě dítě odvést někam mimo dohled a konflikt vyřešit.

Vztek, kdy jde nadneseně řečeno do tuhého a dítě promodrává, přestává dýchat až omdlévá, se nazývá afektivní. Co v takové chvíli dělat?

„V tu chvíli je nutné mu šplouchnout vodu do obličeje, fouknout na něj nebo ho rozptýlit jiným podnětem. Dítě se nakonec spontánně nadechne,“ řekla pro web maminka.cz Linda Kolenatá.

Ačkoliv takový záchvat vypadá hrůzostrašně, ve skutečnosti to tak hrozné není. Rodiče jsou z afektivního záchvatu většinou vylekaní a snaží se zjistit, co s tím dělat.

Vztekání je u dětí normální

I tady ale platí, že to chce čas. Příčinou tohoto vzteku je nezralý autonomní nervový a srdeční systém. Jakmile dozraje, afektivní záchvaty zmizí. Snažte se jim ale co možná nejvíce předcházet.

Jakékoliv vzteklé divadýlko je pro rodiče dost nepříjemné, ale rozhodně není třeba panikařit. Vztek u dětí do tří let je naprosto běžný, protože ještě neumí vyjádřit všechny své emoce slovy. S chladnou hlavou se vše řeší lépe.

Na dítě se snažte nekřičet, protože by vám v blízké budoucnosti mohlo nastavit zrcadlo, které vidět nechcete. Zkuste najít kompromis a buďte vždy na jeho straně. Společně se totiž vzteku zbavíte lépe.

Autor: Karolína Ondrušková

Související články