Jak z palet vyrobit stylovou postel. Zvládne to opravdu každý

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
postel z palet

Zdroj: Shutterstock

Paletový nábytek se v posledních letech těší velké oblibě. Ačkoliv někdy může působit trochu monstrózně, umí posloužit stejně jako drahé kousky, a přitom se dá pořídit velmi levně.

Je dobře známo, že Česko je národem kutilů a mnoho z nás se nebojí pustit do přestavby domu, bytu nebo úpravy zahrady na vlastní triko bez odborných znalostí. Jakou radost pak máme, když nám naše obydlí zdobí vlastnoručně vyrobená věc.

Nemusíte být zdatní kutilové

Ačkoliv je dnes na trhu široká nabídka nábytku v různých cenových relacích, stále se velké oblibě těší netradiční nábytek vyrobených z palet. Europalety sice primárně slouží k přepravě a skladování materiálů, zároveň jsou však levné a dobře se s nimi pracuje.

Právě z toho důvodu je lidé čím dál častěji volí jako materiál pro výrobu nábytku. Vůbec největší popularitě se těší právě postel, u jejíž výroby se můžete kreativně vyřádit.

Nejdůležitější části na celém procesu výroby je výběr palet. Nejsou totiž palety jako palety a jejich špatný výběr vám může celou výrobu dost znepříjemnit.

Základem je správný výběr

Pozor si dejte na to, k čemu byly palety v minulosti používány. Označení MB znamená, že se na nich přepravovaly nebezpečné látky typu metylbromid. Vyhněte se také těm, na kterých se převážely léky nebo jiné chemikálie, potraviny nebo stavební materiál.

Naopak vhodné jsou palety s označením HT (heat treatment). Vždy je však pečlivě prohlédněte a zjistěte, zda nejsou nikde poškozené, vlhké nebo naštípnuté. Měly by také mít stejné rozměry.

Pro výrobu základního dvoulůžka budete potřebovat čtyři palety, aku šroubovák, šroubky s podložkami a maticemi, brusný papír, lepidlo na dřevo, štětce a ochranné pomůcky.

S výrobou postele rozhodně začněte v jiné místnosti, než je ložnice. Tam postel dejte až při závěrečném montování. Nejdříve je třeba všechny palety zbrousit tak, aby na nich nebyly třísky.

Můžete se kreativně vyřádit

Poté přichází na řadu lak nebo barva. Tady je to čistě na vaší kreativitě a vkusu. Nechte je pořádně proschnout na čerstvém vzduchu a do montáže se vrhněte až další den.

Při samotné montáži přímo v ložnici si dejte pozor, ať nepoškrábete podlahu. Vhodné je položit pod palety podložku. Všechny čtyři palety pak umístěte vedle sebe do čtvercového tvaru a pomocí lepidla je zafixujte k sobě. Poté palety důsledně smontujte dohromady pomocí šroubů.

Na závěr stačí pořídit matraci, vyhrát si s osvětlením a případně také čelem postele, které může být z palet nebo jiných materiálů. Nespornou výhodou je snadná oprava či doplnění postele o další díly. Trochu nepraktická je údržba, jelikož na paletách snáz ulpívá prach.

Fantazii se meze nekladou a svou postel rozhodně můžete sestavit i jinak a více pracovat s pilou, pomocí které si palety rozdělíte a přizpůsobíte velikosti místnosti.

Z palet se dá vytvořit v podstatě cokoliv a rozhodně nemusíte skončit jen postelí. Oblíbené jsou taky stoly a konferenční stolky, zahradní nábytek nebo originální květináče.

Autor: Karolína Ondrušková

Související články