Stres, stud nebo zbytečný spěch. Co všechno může za sexuální úzkosti a jak s nimi bojovat

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
muz a zena na posteli

Zdroj: Shutterstock

Dnešní rychlý způsob života s sebou nese mnoho stresu a jiných úzkostí. Úspěch v práci, vždy perfektně naklizená domácnost, dokonalý zevnějšek, to je jen pár bodů z dnešní honby za dokonalým životem. Stres se ale umí promítnout také do našeho intimního života a nepříjemně ovlivnit vztah s našimi partnery. Co tedy dělat, když trpíte sexuálními úzkostmi?

Stydlivost není na místě

Jedná se o velmi choulostivé téma, o kterém neradi nehovoříme. Raději tyto věci držíme v sobě a potichu trpíme.

Tento problém se zdaleka netýká jen určité věkové skupiny. Pro web womanandhome.com doktorka Katherine Hertlein řekla: „Úzkost spojenou se sexem mohou zažít lidé všech věkových skupin ve všech druzích vztahů.“

Sexuální úzkost může souviset jak se stavem mysli, tak se strachem, že svého partnera nebudeme umět dostatečně uspokojit.

Řešení může být jednoduché

Tyto pocity je však dobré řešit hned, když se objeví. Řešení totiž zpočátku může být velmi jednoduché, a čím více je necháte „vyhnít“, tím obtížnější bude se jich zbavit.

Mezi nejčastější příčiny sexuální úzkosti patří nízké sebevědomí jak v pohledu na své tělo, tak v oblasti intimního života. Dále pak zvýšené množství již zmiňovaného stresu nebo ztráta libida.

Pokud se chcete komplikací v intimním životě zbavit, zkuste se nejdříve zaměřit na svůj životní styl. Je třeba zpomalit a přestat tolik spěchat. Uvolněná mysl totiž dokáže divy a v posteli dvojnásob.

Dostatek spánku, zdravá a vyvážená strava a pohybová aktivita vám pomůžou nejen se stresem, ale také se sebevědomím.

Pomalu a jistě zpátky do formy

Také si nesmíte klást příliš vysoké cíle a rozhodně nečekejte, že hned přijde i vyvrcholení. Na to si v intimní oblasti budete muset chvíli počkat a postupnými krůčky si budovat cestu zpět k milostnému sebevědomí.

Pokuste se si s partnerem ujasnit, co máte rádi, a co vám naopak nevyhovuje. Předejdete tak mnoha zbytečným nedorozuměním a rozhodně není třeba se stydět.

Pokud je váš problém hlubší, vyhledejte radu odborníka dříve, než bude pozdě a v nejhorším případě o partnera přijdete. Základem každého zdravého vztahu je totiž také spokojenost v milostném životě.

Autor: Karolína Ondrušková

Související články