Jak se stát dobrým rodičem aneb Několik tipů pro rodičovství

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
dobry rodic

Zdroj: Shutterstock

Rodičovství není jen o tom porodit děti, užívat si s nimi radosti, ale je to také spousta starostí a práce. Nestačí děti jen nakrmit nebo ošatit, je nutné jim do života vnést to nejdůležitější, a pokud budete dobrým rodičem, v dospělosti se na vás rády obrátí, když budou mít problém.

Dobrý rodič neznamená, že budete mít doma vygruntováno ani že bude dítě chodit ve značkovém oblečení. Dobrý rodič znamená šťastný rodič a šťastné dítě. Tomu je potřeba věnovat hlavně čas a svou lásku. Tu si za peníze nekoupíte.

Tipy, jak se stát dobrým rodičem, by si měl osvojit každý z nás

Rodiče jsou pro děti vzor. Proto se chovejte tak, aby si z vás děti odnesly jen to nejlepší. Dětem by se nemělo jen rozkazovat, měl by se jim nechat prostor k vyjádření – zvlášť, pokud už jsou větší a chtějí mít svůj názor.

Ukažte jim, že je normální se smát nebo plakat. Vysvětlete jim svoje chování, které se jim občas nebude líbit. Pokud s nimi budete mluvit, všechno vyřešíte rychleji, násilí není řešení. Komunikace je základem veškerých vztahů.

Dávejte jim najevo, že je milujete. Objímejte je, pusinkujte, mazlete se s nimi. Milují to už nejmenší miminka. Kontakt jim dodává pocit bezpečí, který budou mít pouze u rodiče. Rozhodně své dítě nerozmazlíte tím, že mu budete vyjadřovat svou lásku, jak někteří tvrdí.

Na své dítě nemluvte jen v negaci. Podpořte ho v jeho aktivitách, zařazujte neustále nové a dívejte se, jestli ho baví.

Dopřejte mu volnost, výletujte a užívejte si jeden druhého. V 10 až 12 letech už vás tolik potřebovat nebude a mohli byste litovat, že jste s ním nestrávili dost času.

Důležité jsou také negativní zkušenosti, které si dítě zapamatuje a příště už bude danou situaci řešit jinak. Váš potomek by také měl vědět, že tu pro něj budete kdykoliv, ať se stane cokoliv. To mu dodá pocit bezpečí a bude se k vám rád vracet.

Každý rodič má vlastní výchovu, neraďte ostatním, jak se mají chovat

Každý prožívá rodičovství jinak. Někdo na rady druhých, jiný zase jen na „vlastní pěst“ a řídí se jen svými pocity. Nic není špatně, a pokud víte, že tím děláte pro dítě to nejlepší, nemáte se za co stydět.

Pokud víte, že vaše chování není vůči dítěti fér, zkuste se zamyslet a chovat se tak, jak si dítě zaslouží. Každý má občas slabší chvilku, je ale nutné o tom s dítětem mluvit a vysvětlit mu, proč se chováte zrovna takhle.

A i když jste rodičem, nezapomeňte, že jste pořád jenom člověk, který potřebujete odpočívat. Proto si odpočiňte, kdykoliv to budete potřebovat. Nejedná se jen o válení na gauči, ale dopřejte si také masáže nebo cokoliv, kde budete bez dítěte.

Naberete novou energii a budete se cítit mnohem lépe.

Věnujte se také partnerovi, který je většinou kvůli dítěti odsunutý na druhou kolej. Buďte také žena, ne jen matka. Partner to jistě ocení, a pokud vám doma pomáhá, máte vyhráno.

Jestli si nejste jisti, jak v určité situaci jednat, nebojte se zeptat ostatních, zkušenějších maminek. Měli byste mít daný cíl, čeho chcete jako rodič dosáhnout. Myslete na něj často a nenechte dítě, aby bylo po jeho. Alespoň ne příliš často.

Autor: Raina Tomanová

Související články