Jak vybrat správné jméno pro vašeho potomka. Pozor si dejte na aktuální trendy i význam

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
miminko_nozicky

Zdroj: Shutterstock

Ta čistá radost a štěstí, když se na těhotenském testu objeví dvě čárky, je teprve začátek velkého koloběhu, který vám převrátí celý život vzhůru nohama. S rostoucím bříškem nastává čas vybrat pro nový přírůstek do rodiny to správné jméno.

Jméno, které reprezentuje, které jeho nositel bude celý život mít jako vizitku. Je to opravdu nelehký úkol, možná je to i jedno z nejtěžších rozhodnutí, která musíte jako rodič udělat.

Určitě znáte někoho, komu se jeho jméno nelíbí, rád by ho změnil nebo si raději nechává říkat přezdívkou. Pokud nechcete dítěti vytvořit trauma nebo stud, kdykoli své jméno vysloví nahlas, rozmýšlejte opravdu rozvážně. Jak ale vybrat to správné jméno?

Vyvarujte se trendů

To pravé jméno by mělo obstát v jakémkoli čase. Nejen nyní, kdy je v módě, ale i za několik desítek let. Nebude znít jméno za dvacet let směšně? Ve chvíli, kdy mé dítě bude dospělým jedincem, který buduje kariéru, jak bude jeho jméno znít?

„Studie Marquette University zjistila, že lidé s běžnými jmény měli vyšší pravděpodobnost přijetí v práci, a vědci z University of New York zjistili, že lidé, jejichž jména se snadněji vyslovují, zaujímají vyšší pozice. Třetí studie zjistila, že jedinečná jména jsou spojena s kriminalitou mladistvých.“

Klasická jména nemusejí být nudná. Vracejí se do módy a rozhodně po celý život udělají vašemu dítěti lepší vizitku než jména ze seriálu, který frčí v televizi nyní.

Řekněte ho nahlas

Zkuste si jméno i s příjmením říct nahlas. Jak vám zní? Nebude se vyslovovat krkolomně? Neobsahuje příliš R nebo jiných náročných písmen?

Určitě si nechejte pro finální výběr jména dostatek času a nechejte ho takzvaně uzrát. Dokud nebudete přesvědčeni, že tohle jméno je to pravé.

Hledejte významy jmen

Řešili jste někdy historii a význam jména? Určitě byste měli alespoň vědět, odkud jméno pochází a co znamená. Není nic nepříjemnějšího, než když vás přátelé zaskočí významem jména vašeho dítěte a vy nebudete tušit, o čem je řeč.

Pozor také na přezdívky, zdrobněliny a zkomoleniny jména. Obzvláště děti ve školce a na prvním stupni základní školy umějí být kruté. Uvažujte o jméně i v kontextu s příjmením. Pokud máte typicky české příjmení, nekombinujte jej s typicky anglickými jmény. Společně to pak bude působit spíš k smíchu než k reprezentaci.

Autor: Martina Drudíková

Související články