Kouření nebývá záležitostí pouze dospělých nebo lidí osmnáct plus. Velká spousta kuřáků začíná kouřit již na základní nebo na střední škole. Tací se pak většinou už závislosti na nikotinu nezbaví. Co tedy dělat, když vaše dítě s tímto zlozvykem začne?
Jak rychle se dítě první cigaretu rozhodne vyzkoušet, tak rychle se na ní stane závislé. Takový scénář je noční můrou snad každého rodiče.
Kromě rizika silné a brzké závislosti u dětí, které začnou v raném věku kouřit, se následky projeví i na jejich zdravotním stavu. Čím mladší dítě je, tím větší nadělá cigareta v jeho těle paseku.
Nejčastější věk, kdy děti začnou kouřit, je mezi dvanáctým a třináctým rokem života. Tedy již na druhém stupni základní školy.
Proč děti začnou kouřit
Existuje několik faktorů, které přimějí dítě, aby začalo kouřit.
Asi nejčastějším faktorem je vliv vrstevníků a kamarádů. Když všichni jeho kamarádi začnou kouřit, tak proč by nezačal i on? Jde o jakýsi pocit sounáležitosti a o pocit, že patří do party.
Navíc zde hraje roli i zvědavost, co na tom kouření všichni mají. A puberťák s cigárem v puse či v ruce se shledává drsným a cool.
Často se také stává, že se chce dítě sociálně přiblížit starším spolužákům nebo kamarádům, a proto s nimi začne „chodit za roh“.
Kuřáci se totiž v novém prostředí mnohem lépe seznámí a skamarádí než nekuřáci. Skvělým příkladem může být tábor. Zatímco nekuřáci se začnou s ostatními seznamovat a navzájem spolu komunikovat až při nějaké táborové aktivitě, kuřáci se spolu začnou družit už schovaní na první tajné cigaretě po příjezdu.
Dalším faktorem je kouření dospělých v jeho blízkosti. Pokud tedy kouří rodiče, pro děti je to něco normálního a běžného, a zároveň je to k dospělákům přibližuje. A pocit dospělosti se puberťáci snaží vyhledávat zcela přirozeně a běžně.
Rodiče jsou pro dítě vzorem, a to jak v tom dobrém, tak také v tom špatném. A úplně nejhorší je, když rodič své dítě do kouřícího procesu zahrnuje. Už třeba jen tím, že po něm chce, aby mu krabičku podal. Nebo mu dovolí cigaretu zapálit.
Nejen rodiče jsou pro dítě vzorem. Stejný vliv na ně může mít například jejich oblíbená filmová postava, která na televizní obrazovce běžně kouří.
I reklamy tabákových společností míří právě na mladé lidi a prezentují kouření jako svobodu a zábavu v jednom. No a kdo by tomu odolal?
Když puberťák začne kouřit, absolutně ho nenapadne, že pokud s tím nepřestane hned, už se mu to jen tak lusknutím prstu nepovede. Myslí si, že až bude chtít přestat, tak přestane. Jenže opak je pravdou.
Až v dospělosti zjistí, jak obtížné a téměř nemožné to je. Jak tedy děti přimět, aby nekouřily?
Říkejte jim to, co je zajímá
Pokud je budete strašit rakovinou, běžný puberťák nad tím v podstatě mávne rukou. Musíte na ně jít od lesa a říkat jim fakta a důsledky kouření, které je aktuálně skutečně zajímají a děsí.
Mezi ně patří:
Kuřáci mají horší průběh akné a je mnohem těžší se ho zbavit.
Kuřáci se nevyhnou zápachu z úst, vlasů a oblečení.
Kuřáci mají zažloutlé zuby a nehty.
Kouření způsobuje zadýchávání, tudíž i horší výsledky při sportu.
Nezapomínejte také na pozitivní motivaci a za každý nekuřácký úspěch dítě pochvalte. Pokud naopak bude zase kouřit, dítě netrestejte, ale projevte zklamání.
Pokud totiž budete dítě nutit násilím, aby přestalo, budete ho kontrolovat, zakazovat mu to a trestat ho, nejenže se vám s kouřením nebude chtít svěřovat, ale tím spíš bude mít chuť kouřit.
Zakázané ovoce totiž chutná nejlépe a nějaký adolescent si jen tak nenechá poroučet od svých rodičů, to dá přece rozum.
Když bude chtít kouřit, vždycky si najde cestu, jak bude moct. Děti jsou velice vynalézavé, pokud jde o nejrůznější žvýkačky, taktiky, voňavé krémy na ruce nebo výmluvy. Pamatujte, že dítě musí chtít přestat samo, tudy směřujte svou cestu.
Autor: Klára Kovalčíková