Opila se vaše ratolest? Zkuste to po dobrém, pochopí, proč to neudělat znovu

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Tri opile divky

Zdroj: Shutterstock

Noční můrou každého rodiče je, že se jeho teenager jednoho dne opije, a on to bude muset nějak zvládnout. I když se jedná pro rodiče o velmi emocionální zážitek, je důležité, aby své dítě v takové situaci podpořili.

V momentě, kdy se váš teenager vrátí domů pod vlivem alkoholu, existují dobré i špatné způsoby, jak jako rodič můžete reagovat. Zde je návod, jak jednat s opilým dítětem nebo teenagerem a jak to napravit.

Zůstaňte v klidu

Může být děsivé, otravné a nepříjemné vidět vaše dítě poprvé opilé. Při jednání s ním je ale důležité zůstat klidný a mít nad sebou kontrolu. Vaše dítě je ve fyzicky i psychicky zranitelném stavu, a přestože se na něj můžete zlobit, v danou chvíli potřebuje vaši péči a starost.

Mladí lidé mohou po požití relativně malého množství alkoholu vypadat velmi opilí, protože mají velmi nízkou toleranci k alkoholu. Pokud však vaše dítě vypilo více alkoholu, než kolik jeho tělo zvládne, může být vystaveno riziku otravy alkoholem.

Je-li vaše dítě schopno mluvit, zkuste zjistit, kolik toho vypilo. Můžete se případně zeptat kamarádů vašeho dítěte, kteří budou mít o množství vypitého alkoholu větší přehled.

Pokud se vaše dítě po konzumaci alkoholu stane ohrožující nebo násilné vůči lidem nebo majetku, okamžitě zavolejte policii. Taková situace může snadno vyústit v tragédii a strážci zákona vědí, jak tyto situace zvládat.

Jak předejít další noci plné alkoholu?

Den po události se s vaším dítětem posaďte a zahajte klidnou konverzaci. Snažte se zjistit, proč pilo, poslechněte si jeho motivaci k pití a ukažte mu, že uznáváte výzvy a pokušení, kterým čelí.

Důležité je také stanovit pravidla a tresty za další přehnané večírky nezletilého dítěte. Zajistěte, aby vaše dítě vědělo, že alkohol není způsob, jak se vypořádat s problémy nebo stresem a ve výsledku se po něm člověk může cítit v depresi.

Mluvte se svým dospívajícím otevřeně, čestně a s láskou. Připomeňte mu, že jste stále na jeho straně, ale také se ujistěte, že ví, že se jedná o porušení důvěry. Nezapomeňte zmínit, že pokud budou pravidla porušena znovu, budete muset přijít s tvrdšími pravidly.

Autor: Pavel Světlý

Zdroj: Very Well Mind

Související články