Jak přimět dítě zábavnou metodou, aby pomáhalo s domácností

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
dite uklid zabava

Zdroj: Shutterstock

Domácí práce pro děti jsou v mnoha rodinách velmi běžné. Mnoho rodičů je rádo přiděluje pomocí tabulky nebo seznamu úkolů. Ale jak přimět děti, aby domácí práce dělaly ? Ničeho se nebojte, není to vůbec složité.

Je velice důležité, aby si děti uvědomovaly, že chod domácnosti není jen tak. Naučit je pomáhat můžete díky jednoduchým krokům, které fungují, a děti budou ve výsledku dělat domácí práce s radostí.

Domácí práce jsou důležité

Pokud jsou vašemu dítěti tři roky nebo více a nedělá pravidelně domácí práce, nečekejte, že se lepší jeho povahové rysy, jako je odpovědnost, týmově orientovaný přístup a pokora. Nejsou to jen vlastnosti, které by se do jejich života hodily, ale jsou to vlastnosti, které musí mít, pokud chcete, aby v budoucnu přežily na budoucím trhu práce.

Je samozřejmé, že vaše děti potřebují přístřeší a jídlo, ale většina ostatních věcí je pouhé privilegium. Do této pasti se dostává příliš mnoho rodičů. Pokud něco mají jiné děti, musí to mít i ty jejich. Pokud má sousedovo dítě tablet, musí ho mít i moje dítě. Opravdu? Vydělalo si na něj?

Mezi první krok zařaďte vytvoření seznamu všech úkolů, které všichni v domě vykonávají. Ujistěte se, že je to kompletní seznam, od vynášení odpadků přes povinnosti na dvoře až po vyndávání dopisů ze schránky. Samozřejmě i povinnosti jako oblékání do školy, čištění zubů a dělání domácích úkolů patří na seznam.

Vydržte, vyplatí se to

Samozřejmě myslete na obtížnost úkolů. Je jasné, že pětiletý syn neposeká celou zahradu. Ale nenechte se ovládnout vaší slabou stranu. Ve starověkých společnostech se šestileté děti naučily jezdit na koních a lovit lukem ze svého koně.

Důležité je ke každému úkolu napsat čas, do kdy má být hotov. Pokud na to zapomenete, umožňujete tím dětem využít omluvu: „Plánoval jsem to, ale zapomněl jsem.“

Snažte se úkoly plánovat s dalšími aktivitami, které jsou pro daný úkol přirozené. Díky tomuto způsobu si vaše dítě bude pamatovat, kdy by se měla dělat nějaká práce. Přístup k elektronice a hrám umožněte až po vykonání určitých prací.

Snažte se však věci nezabavovat. Pokud vaše dítě například neuklidí po večeři, řekněte mu, ať udělá danou činnost plus jednu další a až poté bude moci hrát hry na svém tabletu.

Nejdůležitější je pak držet se svého plánu a v seznamu zaúkolovat sebe samotné. Děti se totiž nejvíce učí z toho, co vidí.

Autor: Pavel Světlý

Související články