Jak argumentovat v rodině

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Jak argumentovat

Zdroj: Shutterstock

Hádky a spory v rodině nejsou nic příjemného. Zároveň to ale není nic, co by se nedělo dnes a denně. Asi každý z nás má za sebou nějakou tu neshodu s někým z jeho blízkých. Jistě se shodneme na tom, že hašteřit se s někým, na kom nám záleží, je nepříjemné a je lepší se takovým situacím vyhýbat.

Jenže jak se bránit hádkám? A když už na ně dojde, jak si zachovat chladnou hlavu? Hádky, neshody a rozepře sice k životu patří, ale pohádat se s milovanou osobou je nepříjemné pro obě strany. Existuje návod, jak se správně hádat?

Snažte se udržet negativní pocity na uzdě

Nejhorší hádky vznikají ve chvíli, kdy se poddáme negativním emocím. Tehdy se přestaneme kontrolovat a často řekneme věci, kterých vzápětí litujeme.

Snažte se proto zachovat klid, i když vás ten druhý sebevíce štve. Předejdete tak tomu, že byste nechtěně řekli něco, co by tomu druhému mohlo ublížit.

Nedělejte podpásovky

Při hádkách se často uchylujeme k tomu, že na toho druhého vytáhneme něco opravdu ošklivého a uštědříme mu tak tzv. ránu pod pás.

Daná podpásovka nás možné v oné hádce „posadí na koně“, ale není to fér. Natož pak v rodině, která je základ. Takové věci se nedělají, a když už se chcete hádat, pak se hádejte tak, ať je to fér.

Nesnažte se dělat z komára velblouda

Kolikrát jste se pohádali kvůli naprosté prkotině, ze které jste v tom okamžiku udělali větší problém, než jaký to doopravdy byl?

Říká se tomu dělat z komára velblouda a dopouštět se tohoto nešvaru je při hádkách bohužel velmi časté. Ve finále, když vychladnete, zjistíte, že to vlastně bylo zbytečné.

Nevyhledávejte hádky jen proto, že jste špatně naladěni

Mít špatnou náladu může mít čas od času každý z nás. Vyvolat ji může cokoli – problémy v práci, zdravotní potíže. Každý si dokáže najít důvod, pro který má náladu pod psa.

Co byste ale neměli dělat, je cílené vyhledávání hádek a sporů jen proto, že nejste ve své kůži. Můžete být kvůli tomu podráždění, naštvaní na celý svět, ale nikdo z vašich blízkých za to přece nemůže. Tak si na něm nevylévejte zlost.

Autor: Karolína Nezbedová

Související články