Farmářské trhy: 6 důvodů, proč dát řetězcům STOP!

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
farmarske trhy

Zdroj: Shutterstock

Farmářské trhy lákají na čerstvé ovoce a zeleninu, sezónní potraviny a mnoho dalšího. Tyto trhy lokálních producentů ale ukazují mnohem víc. Ukazují zbytku světa, že v této uspěchané době se stále najdou lidé, kteří si rádi vypěstují domácí ovoce a zeleninu bez zbytečných chemických zásahů. Na druhé straně se zdá, že i poptávka po lokálních výplodech v poslední době raketově roste. Jaké jsou ty hlavní důvody, proč nakupovat na farmářských trzích a podpořit lokální výrobu?

1. Podporujete místní farmáře

Kupováním výrobků od místních farmářů podporujete drobné živnostníky, kteří se každý den, 365 dní v roce snaží vypěstovat zdravé jídlo bez chemických úprav. Ba co víc, úsměv farmáře, když vám bude podávat koupené zboží, si budete pamatovat hodně dlouho.

Za další odmítáte podporovat nadnárodní producenty, kteří často neváhají poškodit životní prostředí za dosažením většího zisku. A to za to určitě stojí!

2. Lokální chutná vždy lépe

Porovnejte chuť koupené mrkve nebo okurky z celosvětového řetězce typu Billa či Tesco a poté tu z (nejen) vaší zahrádky. To je ale rozdíl, co?

3. Zdravější jídlo

Zmíněno již na začátku článku. Jídlo od farmářů bude vždy zdravější. Farmář neutrhne nedozralou mrkev, aby vám ji stačil přinést na trh. Nebude ani využívat umělé světlo či záření, aby maximalizoval produkci.

4. Víte, co jíte

Nehledáte na cedulce nápisy Itálie, Argentina ani Brazílie. Víte, že vše bylo vypěstováno nedaleko vašeho bydliště, takže tušíte, v jakých podmínkách se vaše budoucí strava „rodila“.

5. Sezónní strava

Pro náš organismus je skvělé, pokud jídelníček upravíme podle ročního období. V obchodech dnes nalezneme po celý rok vesměs stejné potraviny (až na vyjímky), až si jich ani nevážíme. Konzumujte jídlo z farmářských trhů podle sezónních trendů a budete zdravější.

6. Příznivější cena

Neplatíte pěti prostředníkům. Platíte jen a pouze farmáři, který vypěstoval vše sám, takže se cena nenavyšuje s tím, jak se zboží přeprodává, než dojde až na pult. Setkáme se i s případy, kdy jsou farmářské výplody dražší než v obchodech. Poté si zkontrolujme, zda není farmář pouze překupník a jestli jeho žádaná cena opravdu odpovídá kvalitě.

Napadá vás další důvod, proč podporovat farmářské trhy? Dejte nám vědět do komentářů.

Autor: redakce

Související články