Domácí mazlíčci dokážou s psychikou udělat divy. Tito jsou vhodní pro člověka s autismem, ADHD či depresemi

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Zvirata deprese

Zdroj: Noa Siti Eliyahu / Shutterstock

Je vcelku normální, že se u člověka střídají dobré dny s těmi špatnými. Snad každý mívá občas stav, kdy se mu nic nechce, cítí se smutný a nešťastný, nikoho nechce vidět a nejradši by za celý den nevylezl z postele.

Není pochyb o tom, že domácí mazlíčci vám mohou s těmito stavy pomoci. S vaší duševní pohodou udělají divy, ať už si vyberete chlupatého, opeřeného nebo šupinatého přítele.

Dalo by se říci, že majitelé domácích mazlíčků bývají zdravější po fyzické i psychické stránce. Zvířata totiž mohou nejen odhalit nemoc, ale také být skvělou emocionální podporou.

Jaké zvířátko pomůže vypořádat se s depresemi, autismem či traumatem?

Zvířátek, která si můžete domů pořídit, je nespočet. Psychiatři však mají svá doporučení, který domácí mazlíček je nejlepší pro různá duševní onemocnění tak, aby vám byl ku prospěchu.

Pro lidi, kteří trpí depresemi, se doporučuje pes. Umí dobře přečíst člověka, je empatický a v neposlední řadě vás donutí jít s ním ven. A jak je známo, čerstvý vzduch dělá divy. Navíc nabízí i další výhody – zvyšuje pocit sebevědomí a podporuje sociální vazby.

Kočky se doporučují v případě autismu. Nenavazují intenzivní oční kontakt a chápou fyzické hranice, což je nezbytné. Poskytují pocit klidu a jistoty. Bylo také prokázáno, že kočky zmírňují pocity stresu u dětí s autismem.

Pokud jste si prošli nějakým traumatem a chcete se s ním vypořádat, budou pro vás skvělou volbou koně. Umožňují budování důvěry a překonávání strachu tím, že podporují pouto a pocit bezpečí. Pokud nemáte možnost pořídit si vlastního, zkuste se alespoň vydat na jízdárnu, kde si lze koně na vyjížďku zapůjčit.

Pro člověka trpícího úzkostí je vhodné pořídit si akvárium s rybičkami. Pouhé sledování toho, jak si ve vodě plavou, uklidňuje mozkové vlny a snižuje krevní tlak.

Domácí mazlíčci jsou skvělí také pro lidi, kteří trpí bipolární poruchou, ADHD, obsedantně kompulzivní poruchou (OCD) a demencí.

U prvního onemocnění – bipolární poruchy – je doporučováno chovat hada. Jeho rytmické pohyby na paži mohou pomoci stabilizovat nálady. Avšak je důležité brát v potaz, zda se případný majitel hadů bojí, aby naopak nedošlo k nežádoucímu efektu.

Ještěrky jsou vhodné pro lidi s ADHD, jelikož jsou nezávislé a relativně nenáročné na chov. Nezahltí ty, kteří mají problémy s organizací a pozorností. Můžete vybírat z různých druhů, od malých až po velké ještěry. Obecně tito lidé mají z domácích mazlíčků prospěch kvůli rutině. Povinnosti týkající se jejich mazlíčka, jako například krmení ve stejnou dobu, jim může pomoci v jejich životě.

U obsedantně kompulzivní poruchy zvolte za domácího mazlíčka nějakého opeřence. Ptáci jsou totiž uzavřeni ve svém prostředí, tedy kleci či voliéře, málokdy znečistí domov a poskytují uklidňující zpěv.

Starším lidem darujte želvičku

Pro starší lidi trpící demencí je skvělou volbou mazlíček oblíbený v 60. letech. A tím jsou želvy. Jsou pomalejší, není potřeba je venčit a mohou pomoci vyvolávat vzpomínky.

Proti stresu a pro celkové uklidnění skvěle fungují králíčci či křečci. Králíci jsou navíc známí svou družností a dlouhou délkou života, proto se často používají k pomoci pacientům s duševními problémy.

Ačkoliv neexistuje příliš studií zabývajících se účinky různých zvířat na jednotlivé příznaky psychických onemocnění, vlastnictví domácích mazlíčků obecně je spojeno se zlepšením duševního stavu.

Zdroj: menshealth.com, thriveworks.com, mentalhealth.org.uk
Autor: Silvie Grulichová

Související články