Dodržujte tato jednoduchá pravidla a zmírněte tak těhotenské nevolnosti

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Nevolnost v tehotenstvi

Zdroj: Shutterstock

Těhotenství je jiný stav a s tím souvisí i to, jak se v daném období budoucí maminka cítí. Nevolnosti v první trimestru trápí až sedmdesát procent z nich, a ačkoliv je to velmi nepříjemné, dá se s nimi trochu bojovat.

Ranní nevolnosti nebo jiné obtíže se objevují už čtyři týdny po početí a můžou nastávající mamince začátek těhotenství dost znepříjemnit. Každopádně to není nic neobvyklého a ani na miminko nemají tyto stavy negativní vliv.

Rána jsou pro těhotné nejobtížnější

Mezi nejčastější obtíže se řadí klasická ranní nevolnost s žaludkem na vodě a neschopností cokoliv pozřít. Z jakéhokoliv pachu se těhotným dělá špatně a stačí jeden pohled na snídani a je zle. Další běžnou obtíží v těhotenství je nekonečná únava. Budoucí maminka může být často vyčerpaná a prospat celé odpoledne není žádný problém.

V dnešní době je ale řada možností, jak s těhotenskými nevolnostmi bojovat, aby žena byla schopná alespoň trochu fungovat.

Ačkoliv se o nevolnosti mluví často jako o ranní, není to tak úplně pravda. Ráno je akorát stav maminky nejhorší, a to hlavně proto, že v těle klesne hladina cukru. Je tedy dobré si u postele nechávat piškoty, sušenky nebo rohlík a sníst je ještě v posteli.

Zabírá úprava jídelníčku a pravidelnost

Celý jídelníček rozdělte do více menších dávek několikrát během dne. Zajistíte si tak stabilní hladinu cukru a vyhnete se pocitu prázdného žaludku.

Ze seznamu jídel si na nějakou dobu vyškrtněte ta příliš kořeněná a mastná, která zbytečně zatěžují žaludek. Naopak dbejte na vyváženost a dostatečný přísun vitamínů.

S tím můžou pomoci různé vitaminové doplňky stravy určené pro těhotné ženy, které zajistí, že tělo bude mít vše, co potřebuje pro sebe i pro miminko.

Také přísun kofeinu je třeba na nějakou dobu omezit. Do pitného režimu je v tomto období lepší zařadit speciální čaje pro těhotné a mátu nebo zázvor. S tím však velmi opatrně, ve větším množství nastávajícím maminkám naopak škodí.

Podceňování není na místě

Nevolnostem v průběhu dne se ženy můžou bránit například pomocí zázvorových lízátek nebo pastilek. Zabírají také studené potraviny jako nanuk nebo vychlazené ovoce či voda.

Obecně však platí, že by se budoucí maminka neměla příliš přepínat, a pokud si tělo žádá odpočinek, měla by mu ho dopřát.

Když ani tyto triky nepomůžou a těhotenské nevolnosti jsou spojené s naprostým vyčerpáním, rozhodně je třeba poradit se s lékařem.

„Silné těhotenské nevolnosti jsou nebezpečné zejména pro ženu. Hrozí u ní totiž dehydratace a rozvrat minerálů, po kterém následuje kolaps organismu. Nenarozený plod si bere vše potřebné z těla matky a funguje dál, i když mamince není dobře,“ uvedla pro web maminka.cz MUDr. Radka Gregorová, gynekoložka z Lékařského domu na Praze 7.

Útěchou je pro všechny maminky fakt, že těhotenské nevolnosti ve většině případů s prvním trimestrem odezní a ženy si začnou svůj jiný stav naplno užívat.

Autor: Karolína Ondrušková

Související články