Co potřebujete vědět o prsních implantátech během těhotenství. Kojení se nemusíte bát

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Tehotenstvi prsni implantaty

Zdroj: Shutterstock

Mnoho žen se už od mládí trápí velikostí svých ňader a spousta z nich zvolí cestu chirurgického zákroku, při kterém si svůj dekolt nechají vylepšit. Můžou prsní implantáty nějak ovlivnit těhotenství a případné kojení?

Těhotenství znamená pro ženu řadu podstatných změn, a to nejen těch životních, ale také fyzických. Její tělo se devět měsíců připravuje na to, až přivede na svět nový život. A to znamená změny v proporcích části těla.

Kojení není ovlivněno

Zvětšuje se nejen bříško, ale také ňadra, která se připravují na vykonávání své funkce. Tou je kojení miminka. Jak se tato funkce srovnává s prsními implantáty?

Nejčastějším mýtem kolem plastické operace prsou je, že s prsními implantáty žena nebude moci kojit. Funkce mléčné žlázy se ale ani po takové operaci nemění.

Pro web Healthline.com americký docent chirurgie z univerzity v Harvardu a plastický chirurg Dr. Samuel Lin uvedl: „Při operaci s cílem zvětšení prsou se implantáty vkládají pod prsní tkáň nebo pod svaly hrudníku, aby funkce mléčných kanálků nebyla narušena.“

Implantáty jsou dostatečné odolné

Je nutné podotknout, že ačkoliv je kojení považováno za nejlepší způsob krmení miminka, problémy s ním mají i ženy, které nikdy na operaci nebyly. Kojení zkrátka není samozřejmost a prsní implantáty na něj nemají vliv.

Další obava se pojí s těhotenstvím samotným, kdy dochází vlivem hormonů k růstu prsní tkáně a ňadra se zvětšují.

Ani v tomto případě by ale prsní implantáty neměly způsobovat žádná rizika. „Prsní implantáty jsou navrženy tak, aby byly odolné proti prasknutí nebo jakýmkoliv únikům,“ vysvětlil pro web Healthline.com Dr. Samuel Lin.

Možná bude třeba ňadra znovu upravit

Co se však může stát, je změna tvaru ňader poté, co žena porodí a přestane své dítě kojit. Je totiž přirozené, že se prsní tkáň může po tomto období zmenšit.

Ženy s prsním implantáty proto podstoupí další operaci, při které se upraví tvar prsou a samotné postavení implantátů.

Rozhodnutí, zda si nechat vylepšit dekolt před dětmi, nebo až po nich, je čistě osobní. Vždy je důležité zvážit všechna pro a proti a také celou věc probrat s lékařem.

Zdroj: healthline.com, estheticon.cz, esthe-plastika.cz,
Autor: Karolína Ondrušková

Související články