Co dělat, když vám po porodu padají vlasy

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
padani vlasy

Zdroj: Shutterstock

Porod dítěte je jeden z nejsilnějších okamžiků v životě ženy. Pojí se k němu ale řada nepříjemností, které mohou maminku zaskočit. Mezi nejčastější nešvary, se kterými se po porodu potýká opravdu mnoho žen, je padání vlasů. To dokáže potrápit a přivést jinak šťastnou maminku do rozpaků.

„Pomoc, začaly mi hrozně padat vlasy,“ stěžuje si každá druhá žena po porodu a představuje si, že jestli to takhle půjde dál, bude do pár týdnů dozajista plešatá. Velká ztráta vlasů může být děsivá a je jasné, že se ženy ptají, jak s padáním vlasů zatočit.

V těhotenství vlasy krásné, po porodu skoro žádné…

Není žádným výjimečným jevem, že se mnoha ženám během těhotenství zlepší kvalita vlasů. Hříva je vlivem hormonů najednou živější, má lesk a vypadá krásně.

Jenže pak přijde porod a svět jako by se otočil vzhůru nohama. Na hřebenu, polštáři a vlastně úplně všude nacházíte svoje vlasy. Začaly vám padat a vy netušíte, proč tomu tak je.

Logicky vás to vyděsí. V těhotenství jste si užívaly lesklou hřívu, najednou o ni přicházíte a je jasné, že se vám to nelíbí. Tak co s tím?

Proč vlasy po porodu začínají padat?

Na vině jsou hormony. Během těhotenství je v těle ženy zvýšená hladina estrogenu, která pomáhá udržovat vlasy v tzv. anagenní neboli růstové fázi déle, než je obvyklé.

To způsobuje již zmíněné zpevnění vlasů a také jejich lesk. Vlasy zkrátka vypadají dobře. Po porodu ale tento hormon v těle společně s ostatními postupně klesnou, vrátí se do normálu a to může způsobit, že vlasy začnou vypadávat.

Dá se tomu zabránit?

Ztráta většího množství vlasů ženu vyděsí a začne hledat způsoby, jak tomu zabránit. Možná vás zklameme, ale vypadávání vlasů po porodu předejít nelze. Jakmile se ustálí hladina hormonů v těle, je vypadávání vlasů zkrátka nevyhnutelné.

Je důležité si uvědomit, že je to pouze dočasné. Jakmile vám začnou padat vlasy, berte to jako součást procesu, během kterého se vaše tělo po porodu vrací do normálu.

Co můžete pro své vlasy udělat?

Ačkoli je vypadávání vlasů po porodu jev, který nelze zastavit, neznamená to, že se nemůžete o své vlasy starat a podpořit jejich zdraví.

Zaměřte se na zdravou a vyváženou stravu, která by měla být bohatá nejen na bílkoviny, ale také na omega oleje. Důležitý je také vitamín B a kyselina listová, kterou mnoho maminek užívá především na začátku těhotenství.

Zdroj: goodto.com
Autor: Karolína Nezbedová

Související články