Především mladší generace si zvykla, že bez sluchátek se z domu nevychází. Lidé poslouchají hudbu v autobuse, když si jdou zaběhat, v posilovně i v práci. Někteří dokonce bez sluchátek v uších ani neusnou. I přesto mnozí z nás netuší, že by občas měli sluchátka vyčistit.
Podle průzkumů, které provedli američtí vědci na studentech jedné nejmenované univerzity, více než 45 % z 2 000 dotazovaných odpovědělo, že si sluchátka nikdy nevyčistili.
To je ale chyba, která vede nejen ke zničení elektroniky, ale může ohrozit i vaše zdraví. Ve sluchátkách se usazuje prach a zbytky ušního mazu. Pokud je pravidelně nečistíme, bakterie se zde začnou množit a místo se pro ně stane doslova rájem.
Uvědomte si navíc, kolikrát jste sluchátka půjčili kamarádovi. Proto pro vás máme jednoduchý návod, jak sluchátka vyčistit. A doporučujeme vám ho pro vaše zdraví řádně dodržovat.
Pravidelně po každém používání
Sluchátka bychom měli čistit pravidelně každý den. Málokdo si to ale uvědomuje. Podle odborníků mohou být sluchátka problémová pro lidi s častými záněty uší, to se ovšem bavíme pouze o vlivu hudby na náš sluch.
Málokdo zmíní, že mohou záněty způsobovat bakterie, které se při pravidelném užívání ve sluchátkách usazují. Z tohoto důvodu si raději najděte každý večer dvě minuty na to, abyste dali vše do pořádku.
Důležité je myslet na to, že při čištění by měla být sluchátka odpojena, v případě těch bezdrátových vypnuta. Sundejte z nich silikonové nástavce a ty umyjte v teplé vodě s mýdlem. Tuto část sluchátek pak nechte dobře oschnout.
Pak na špejli namotejte trochu vaty a opatrně očistěte mřížku sluchátek. Dejte si pozor na to, abyste nezatlačili usazený maz dovnitř. Čištění provádějte pohyby jedním směrem a držte elektroniku tak, aby nečistoty padaly na zem nebo na stůl, nikdo dovnitř sluchátek.
Co když to nepomůže?
Někdy se může stát, že běžné čištění sluchátek nepomůže, protože je v nich maz už příliš usazený. V takovém případě se můžete uchýlit k takzvané „mokré fázi“ čištění. Při té si ale vždy dejte pozor na to, abyste si elektroniku nepoškodili.
Ideální je opět namotat na špejli trochu vaty a tu namočit do alkoholového ředidla. Použít se dá i voda s prostředkem na nádobí, to ovšem není příliš účinné. Existují také speciální tekuté čističe na sluchátka, které jsou ale poměrně drahé.
Při mokrém čištění je důležité sluchátka vždy otočit tak, aby mřížka směřovala dolů a nehrozilo, že voda zateče dovnitř. Pak čistíte elektroniku stejně jako v předchozím případě. Jemné pohyby jedním směrem opakujte tak dlouho, dokud veškerý zaschlý maz nebude pryč.
Pak mřížku lehce otřete vlhkým hadříkem. Dejte si ale pozor, aby šlo ideálně o bavlněnou a nepelichavou látku, v opačném případě hrozí, že se vám do sluchátek dostane nepořádek.
Nakonec je důležité nechat sluchátka několik hodin proschnout, než je znovu zapnete. Pokud vše dodržíte, nemělo by vám hrozit, že vám sluchátka způsobí nějaký zdravotní problém.
Autor: Shani Maiová