Mrtvice: Rozpoznejte příznaky okamžitě a jednejte, dokud je čas

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
mrtvice priznaky

Zdroj: Shutterstock

Cévní mozková příhoda, které se často říká spíše mrtvice, je podle některých postrachem pouze starších lidí. To ale není pravda. Vlivem životního stylu, nemocí nebo nehod může postihnout prakticky kohokoli. Je proto velmi důležité dokázat rozpoznat její příznaky a rychle jednat.

Cévní mozková příhoda může vzniknout dvěma způsoby. Tím prvním je mrtvice ischemická, kdy krevní sraženina ucpe některou z tepen přivádějících krev do mozku. Ten se neokysličuje a začne odumírat.

Druhou formou je mrtvice krvácivá. V důsledku přetlaku uvnitř hlavy nebo po nějakém úrazu při ní dojde ke krvácení do mozku. V obou případech se jedinec postižen mrtvicí ocitá v ohrožení života.

Příznaky mrtvice

Některé příznaky možná budete považovat jen za klasické problémy, které během chvíle odezní. Pokud ale víte, že se jedná o člověka, který je k mrtvici náchylný nebo který měl nějaký úraz, rozhodně je třeba jednat.

K méně poznatelným znakům mrtvice patří bolest hlavy, škytavka, bolest a ztuhlost svalů. Obvykle se ale přidávají i další příznaky, díky kterým odhalíte, že jde právě o cévní mozkovou příhodu.

Mrtvici poznáte podle obličeje postiženého. Obvykle má pokleslé koutky nebo oční víčka, samovolně se mu pohybují zorničky v očích, stěžuje si na rozmazané vidění a jeho řeč je nesrozumitelná.

Kromě toho obvykle u mrtvice dochází k částečnému nebo úplnému ochrnutí jedné poloviny těla. Člověk pociťuje svalovou ztuhlost, objeví se u něho náhlá změna chování, zmatenost a ztráta paměti.

Jak jednat?

V případě, že se projeví některá z výše zmíněných komplikací, neváhejte a okamžitě zavolejte rychlou záchrannou službu. Pak je potřeba s postiženým jednat a udržovat ho ve stabilizovaném stavu do příjezdu lékařů.

Vyzvěte dotyčného, aby na vás udělal grimasu. Mrkal, vyplázl jazyk, šklebil se, zkrátka cokoli, co ho udrží při pozornosti. Nechte ho očima sledovat pohyb vašeho prstu. S člověkem především mluvte.

Můžete se ho zeptat, jak se jmenuje, zda si uvědomuje, co se děje, jaké je datum, co je za den. Zkrátka cokoli, co vám prozradí, zda je člověk ve stavu, kdy je schopný si věci pamatovat a uvažovat o nich. To pak nahlásíte operátorce po telefonu, která vám jistě poradí, co dál dělat, než se záchranka objeví.

Včasná rehabilitace

Po cévní mozkové příhodě je třeba co nejdříve přistoupit k rehabilitaci. U některých lidí dojde k problémům s chůzí nebo k částečnému ochrnutí horních končetin. Jindy se objevují problémy s pamětí nebo neschopnost mluvit.

Pokud se ale člověk nevzdá, chce bojovat a pravidelně dochází na rehabilitace jak fyzické, tak třeba i na logopedii a tréning poměti, má šanci se s problémem naučit žít, nebo se z něho dokonce dostat.

Samozřejmě také záleží na tom, jak rychle se k člověku dostala při jeho mrtvici pomoc. Pokud se tedy někdy ocitnete v situaci, kdy si nebudete zcela jisti, lepší je vždy přivolat pomoc než mít na svědomí lidský život.

Zdroj: iowaclinic.com
Autor: Shani Maiová

Související články