Lék, který zabírá na rakovinu? Všichni ho máme doma v lékárničkách

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Aspirin

Zdroj: Shutterstock

Nová, překvapivá studie uvádí, že tento lék by mohl snížit riziko úmrtí na rakovinu prsu, tlustého střeva a prostaty o 20 %. Odborníci zaregistrovali snížení úmrtnosti u pacientů s rakovinou, kteří tento levný lék užívali. A o jaký zázrak se tedy jedná? O aspirin. Píše o tom deník Daily Mail.

Přesně tak. Tento lék, který nechybí v žádné domácnosti a pomáhá nám utišit bolest, může být prospěšný i v prevenci proti metastatickému šíření, tedy šíření rakoviny v těle.

Levný a účinný

Aspirin patří k levným a účinným lékům, který tiší bolest. Nová studie však naznačuje, že je také úspěšnou možností léčby rakoviny.

Akademici na Cardiffské univerzitě provedli studie na pacientech s osmnácti různými druhy rakoviny, včetně rakoviny prsu, tlustého střeva a prostaty.

Pacientů bylo celkem dvě stě padesát tisíc a u dvaceti procent se projevilo snížení úmrtnosti při užívání aspirinu oproti těm, kteří tento lék neužívali.

Aspirinem proti rakovině

Akademici tedy tvrdí, že aspirin snižuje šíření rakoviny v těle, a tím se snižuje úmrtnost.

Dodávají, že je třeba aspirin kombinovat s dalšími léčebnými prvky. Pouhé užívání aspirinu samotného rakovinu neléčí.

Tuto studii vedl profesor Peter Elwood, který je čestným profesorem na Cardiffské univerzitě. Ten studoval účinky aspirinu více než padesát let.

Aspirinem běžnou léčbu nenahradíte

„Náš výzkum naznačuje, že aspirin nejen pomáhá snižovat riziko úmrtí, ale také se ukázalo, že snižuje šíření rakoviny v těle,“ říká profesor Elwood.

„Nyní existuje řada důkazů, které naznačují významné snížení úmrtnosti u pacientů s rakovinou, kteří užívají aspirin. Navíc se zdá, že jeho účinnost není omezena na jeden nebo jen několik druhů rakoviny. Samozřejmě aspirin samotný není alternativou jiné léčby rakoviny,“ dodává.

Při výzkumu šlo převážně o pacienty s rakovinou prsu, tlustého střeva a prostaty. Zahrnoval ale také lidi s rakovinou nosohltanu, jícnu, jater, žlučníku, močového měchýře, vaječníků a dalších.

Existují však i nežádoucí účinky přílišného užívání aspirinu, a tím je riziko vnitřního krvácení. Aspirin totiž ředí krev.

Zdroj: Daily Mail

Autor: Klára Kovalčíková

Související články