Genitální herpes: Téměř neřešitelný problém, o kterém se nemluví

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Genitalni herpes

Zdroj: Shutterstock

Ačkoli se o tomto problému příliš nemluví, rozhodně to neznamená, že se s ním mnoho z nás nesetkalo. Genitální herpes zrovna není téma, které byste chtěli probírat na kafíčku s kamarádkou.

Genitální opar rozhodně není nic příjemného, zároveň patří mezi nejrozšířenější pohlavní choroby. Nejenže se proti němu obtížně brání, ale ještě hůře se s ním bojuje.

Co je genitální herpes?

Genitální herpes, častěji nazývaný jako genitální opar, je běžnou sexuálně přenosnou infekcí, za jejímž vznikem stojí vir herpes simplex. Primárním způsobem šíření viru je sexuální kontakt. Po propuknutí počáteční infekce se virus ve vašem těle zabydlí a následně se může několikrát do roka znovu ozvat.

Špatnou zprávou je, že se při snaze ochránit se před genitálním oparem nelze spoléhat ani na prezervativ. Vir se totiž může přenést infikovaným prstem, osuškou nebo také z matky na novorozence při porodu.

Jak se projevuje?

Mnoho lidí, kteří ve svém těle nosí onen vir, často ani netuší, že jsou infikovaní, protože na sobě nepozorují žádné doprovodné příznaky. Nebo jsou příznaky natolik mírné, že je buď přehlédnou, nebo je berou na lehkou váhu.

Pokud se viry v těle nachází, příznaky mohou začít asi 2 až 12 dní po expozici viru. Následně se mohou objevit různé příznaky:

„Bolest nebo svědění v oblasti genitálií, malé červené pupínky nebo drobné bílé puchýřky, které se mohou objevit několik dní až několik týdnů po infekci. Vředy, které se tvoří, když dojde k prasknutí puchýře, mohou způsobit bolest při močení,“ uvádí Mayoclinic.org.

Jak se léčí?

V současné době zatím neexistuje způsob, jak by se dal genitální opar trvale vyléčit. Tento nepříjemný problém se proto vrací pravidelně, a to při různých situacích. Někdy stačí být více ve stresu, jindy se objeví při nachlazení nebo zhoršené imunitě. Opar může vyvolat i nevhodná strava nebo nošení příliš těsného oblečení, například z nevhodného materiálu.

Při obtížích je potřeba navštívit lékaře, který předepíše antivirotika. Ta slouží k odstranění akutních obtíží a zároveň zabraňují zhoršení stavu nebo šíření puchýřů po těle. Bohužel ale nedokážou zabránit opětovnému návratu onemocnění.

Trpíte na opakované genitální opary?

Pokud patříte k lidem, kteří mají s genitálním oparem opakovanou zkušenost, měli byste podporovat svůj imunitní systém. Podpora imunity je v tomto případě zásadní prevencí. Dbejte na to, aby vaše strava obsahovala dostatek vitamínu C, D, B12 a B6. Chybět by vám neměl ani zinek a selen, což jsou minerální látky přispívající k normální funkci imunitního systému.

Z dlouhodobého hlediska je namístě užívání vhodných doplňků stravy, vyhýbat se nemusíte ani bylinným preparátům s obsahem třapatky, která podporuje přirozený obranný systém těla.

Zdroj: mayoclinic.org, healthline.com
Autor: Karolína Nezbedová

Související články