Petr Kotvald: Vlasy mu zešedly, ale mladistvý kukuč mu zůstal. Takto dnes vypadá bývalý lamač dívčích srdcí

od Markéta Krejčí
   2 minuty čtení
petr kotvald

Zdroj: Mynařík / CNC / Profimedia

Zpíval po boku Hany Zagorové i Standy Hložka a patřil mezi nejznámější zpěváky v Československu. Fanynky se mu tehdy doslova vrhaly k nohám. Dnes je Petru Kotvaldovi šedesát dva let a jeho vzhled prošel značnou proměnou. Vlasy se mu zbarvily do šeda, hladkou tvář nahradilo mírné strniště a na očích přibyly výrazné brýle. Ale právě pod nimi můžete vidět tu mladistvou tvář kluka, který v 80. letech boural sály diskoték.

Petr pochází původem ze Žatce. Tam právě začal brát první lekce klavíru a především zpěvu. Při studiu na střední škole v Chomutově už vystupoval s kapelou Scarabeus, a to především po tanečních zábavách. Ve studiu pokračoval na Fakultě elektrotechnické na ČVUT, kde získal v roce 1984 titul inženýra.

Osudový festival a Karel Vágner

Při studiu na vysoké škole se Petr stále věnoval hudbě. Vystupoval s kapelou Motor a objížděl pěvecké soutěže, které mu měly pomoci při cestě k jeho snu. A jak se později ukázalo, opravdu tomu tak bylo.

V roce 1978 získal ocenění za osobitou interpretaci písně na festivalu Mladá píseň Jihlava, rok poté už celý festival vyhrál.

A právě na jihlavském festivale potkal poprvé v životě Karla Vágnera, tedy jednu z nejvlivnějších osobností tehdejší československé populární hudby. Vágner si mladého zpěváka zapamatoval a o několik měsíců později mu dal nabídku, která se nedala odmítnout.

Holky z naší školky měly milión

Od roku 1980 se stal Petr Kotvald polovinou chlapeckého doprovodu tehdy již velmi známé Hany Zagorové. Druhou polovinou byl Stanislav Hložek. Oba chlapci se poměrně brzy začali profilovat spíše jako duo a jak se posléze ukázalo, byl to zásah do černého.

Petr Kotvald

Zdroj: Profimedia

Mladí sympatičtí kluci si získali srdce téměř všech dospívajících dívek. Důkazem je i fenomenální úspěch jejich písně Holky z naší školky, které se prodalo přes 1 milion kusů. Mezi další úspěšné tituly patřily například písně V pohodě, Krejčí či Bílá královna.

Konec jedné éry

V roce 1986 se již Kotvald cítil příliš unaven neustálým kolotočem koncertů a povinností. Toužil po tom začít rozhodovat sám a dělat muziku výhradně podle sebe. Z úspěšného dua tak ze dne na den odchází. Což mu jeho kolegové, Hana Zagorová i Stanislav Hložek, nemohli dlouho zapomenout.

Petr ale neváhá a rozjíždí svou sólovou dráhu a zakládá kapelu TRIK, s jejíž obměněnou sestavou koncertuje dodnes. Velký úspěch zaznamenala především jeho první alba Přísně soukromá sci-fi a Gejzír se skladbami Milujem se čím dá víc, Je v tahu, Gejzír či Satelit.

V dalších letech, především pak po revoluci jeho kariéra spíše upadala, stejně jako tomu bylo u mnohých socialistických umělců. Kotvald ji však dokázal alespoň částečně obnovit úspěšnými singly Mumuland a Marylin. Původního věhlasu však nikdy nedosáhl.

Nezanedbatelnou součástí jeho kariéry jsou také role v muzikálech, zpíval například v muzikálech Romeo a Julie, Mrazík, Mamma Mia! nebo Muzikál aneb cesty ke štěstí.

Na Kotvaldových koncertech můžete slyšet i Stinga

Nyní Petr dále koncertuje s kapelou Trik, ve které působí i jeho žena Hana jako tanečnice a dcera Viktorie, která mu zpívá vokály.

Kotvald s kapelou hraje nejen své hity, ale také songy jeho zahraničních kolegů. Na jeho koncertě tak můžeme slyšet písně Freddieho Mercuryho, Stevieho Wondera, Stinga či Charlieho Chaplina.

Zdroj: Oficiální stránky Petra Kotvalda, dvojka.rozhlas.cz

Autor: Markéta Světlá

Související články