Proč je miminko úzkostlivé? Neztrácejte naději a zůstaňte pozitivní

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
miminko plac

Zdroj: Shutterstock

Ne nadarmo se říká, že každé miminko je jiné. Před porodem si každá maminka představuje, jaké asi bude právě to její miminko. Bude klidné, hodné a nebude vůbec plakat? Nebo to bude úzkostlivé miminko, které rodiče potrápí srdceryvným pláčem, s nímž si nebudou vědět rady?

Mnoho maminek (a samozřejmě i tatínků, často také sourozenců, babiček a tetiček) se potýkalo s plačtivým miminkem. Na takovou zkušenost se nelze předem připravit. Můžete si načíst články, můžete prohledat internet, ale i když budete teoreticky dokonale připraveni, praxe vás pak snadno vykolejí. Neutišitelný pláč vašeho drobečka vás totiž chytne za srdce.

Je to vůbec normální?

Takovou otázku si položil nejeden vyčerpaný rodič, který klidně i několik hodin pochodoval po místnosti s plačtivým miminkem v náručí.

Přemýšlíte, kdy už to skončí a co děláte špatně. Pokud i vy máte doma úzkostlivé miminko, které často pláče, spinká v krátkých intervalech a ve svých úzkostlivých stavech mnohdy není k utišení, pak tyhle otázky velmi dobře znáte.

Přesné jako hodinky

K bouřlivému pláči dochází většinou pravidelně. Mnohé maminky dokonce s nadsázkou vtipkují, že jejich miminko je přesné jako hodinky.

Pláč se nejčastěji objevuje večer, kdy často přichází každý den ve stejnou hodinu – objevit se může s menšími odchylkami. Trvá průměrně dvě až čtyři hodiny a nejčastěji trápí miminka v období mezi druhým a třetím týdnem, vrcholí na konci šestinedělí a trvat může až do čtvrtého měsíce.

Co stojí za úzkostí miminka a je to vina matky?

Laicky se tomu často říká „tříměsíční kolika“, protože plačtivé večery, rozrušené miminko a vyčerpaní rodiče tento problém řeší právě (plus minus) tři měsíce.

Mezi nejčastější příčiny úzkosti u miminka patří kolika – bolení bříška. To může být způsobené mateřským mlékem.

Miminka také kolikrát potrápí reflux. To je stav, kdy se přijaté mléko vrací zpátky a miminko ho pak „zvrací“. V obou případech je dobré poradit se s lékařem, který případně doporučí mamince vynechat mléčné výrobky ze svého jídelníčku.

Nelze proto říci, že by to byla chyba maminky. Nedávejte si to za vinu. Pamatujte, že když je v pohodě maminka, je v pohodě i miminko. Zbytečný stres byste přenášela na svého drobečka.

Co můžete pro své miminko udělat?

Nejdůležitější je být miminku nablízku. Rozhodně nedejte na povídačky, že když budete své dítě nosit a chovat, zvykne si na to. Není to pravda. Miminko vás v těchto stavech potřebuje.

Můžete pustit uklidňující hudbu, miminko houpat, nosit nebo mu dopřát koupel. Tu ale nedělejte v případě, že vaše miminko koupání nesnáší a celé ho probrečí.

Autor: Karolína Nezbedová

Související články