Těchto pět jednoduchých cviků vám uleví od menstruačních bolestí

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Cviky menstruacni bolest

Zdroj: Shutterstock

Téměř každá žena se minimálně jednou za svůj život setkala s bolestivou menstruací. Někoho dokonce bolesti trápí každý měsíc. Místo polykání prášků s nimi můžete zatočit i pomocí cvičení.

Období menstruace rozhodně není doba, kdy by ženy od svého těla měly očekávat heroické výkony a rozhodně není dobré tělo zatěžovat.

Sport ale rozhodně není zakázaný, protože cvičení samo o sobě zvyšuje cirkulaci v oblasti pánve a uvolňuje endorfiny. „Ve fázi menstruace si dovolte být pomalé jako želvy a nikam nespěchejte, uvedla pro web zeny.cz fyzioterapeutka Lenka Chuchutová.

Mnozí odborníci a fyzioterapeuti se shodují, že s bolestivou menstruací si umí dobře poradit jóga. Web morelandobgyn.com v článku shrnul pět základních jógových pozic, které v pohodě zvládnete doma a ulevíte si od bolesti.

Upravená pozice dítěte

Klekněte si na zem a kolena dejte od sebe na větší šířku, než jsou ramena. Sklopte se dopředu, čelo dejte na podložku a ruce natáhněte před sebe. Zhluboka dýchejte a vnímejte místa, která vás bolí. Můžete si představovat, že bolest s pomocí dechu rozpouštíte.

Pozice kočky

Dalším cvikem je dobře známá pozice kočky, která prospívá nejen zádům, ale také břišním svalům. Jděte na všechny čtyři, ruce vyrovnejte do úrovně ramen a kolena na úroveň boků.

Poté s hlubokým nádechem jemně natáhněte hlavu vzhůru k obloze a spusťte břicho dolů. Cvik prodýchejte a s výdechem přejděte do druhé fáze, kdy hlavu schoulíte mezi ruce a vyhrbíte záda. Opakujte cvik minimálně pětkrát.

Ležící twist

S tímto cvikem uvolníte dolní část zad i břicha. Lehněte si zády na podložku, ohněte levé koleno a spusťte ho na pravou stranu. Hlavu nechte stále otočenou doleva. Paže doširoka roztáhněte a dlaněmi tlačte do země. Poté, co se pětkrát nadechnete, zopakujte cvik i na druhou stranu.

Pozice holuba

Tato pozice uvolní boky, které menstruační bolestí trpí nejvíce. Začněte tak, jako v pozici kočky na všech čtyřech. Nohy dejte na šíři boků a ruce na šíři ramen.

Pokrčte pravou nohu a položte ji kolenem mezi úroveň rukou. Levou nohu protáhněte dozadu a rukama se opírejte vedle hýždí a plynule dýchejte. Cvik proveďte i na druhou stranu a opakujte alespoň pětkrát.

Pozice mrtvoly

Tento cvik patří k vůbec nejoblíbenějším na hodinách jógy a provádí se většinou na konci lekce. U tohoto cviku nejde tolik o protažení těla, ale spíše o relaxaci a uvolnění mysli.

Lehněte si na záda a ruce položte dlaněmi nahoru. Postupně uvolňujte celé tělo. Začněte temenem hlavy a pokračujte krkem, rameny, páteří, rukama, stehny, lýtky, kotníky, a nakonec chodidly. Dýchejte dlouho a zhluboka.

Právě meditativní dýchání u jógy vám umožní myslet na něco jiného než na bolest. Nebudete tak muset zobat žádné prášky.

Autor: Karolína Ondrušková

Související články