Studie ukázala, že starší lidé lépe snášejí kocovinu. Proč?

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
kocovina

Zdroj: Shutterstock

Ačkoliv se na internetu objevují stovky článků, které upozorňují na to, že lidé kocovinu hůře snášejí s přibývajícím věkem, studie prezentovaná britským deníkem The Mirror tuto skutečnost tak trochu vyvrací. Proč starší lidé zvládají kocovinu lépe?

Vzpomínáte na své mládí, kdy jste klidně propili celý víkend a v pondělí jste mohli normálně fungovat? Večírky s přibývajícím věkem nejsou, co bývaly, a často končí nepříjemnou celodenní kocovinou.

Za vše můžou tělesné změny

S přibývajícím věkem se totiž mění i tělesná konstituce. Ubývá nám svalů a vody v těle, naopak přibývá tuk a také játra už nejsou tak odolná.

„Nepříjemnou kocovinu máte z jednoduchého důvodu – vaše tělo reaguje špatně na množství alkoholu, který jste vypili,“ konstatoval profesor Marck Schuckit.

Deník Mirror.co.uk ale nedávno přišel s jiným zjištěním. Experti nashromáždili data od více než sedmi stovek lidí ve věkovém rozmezí od osmnácti do čtyřiadevadesáti let a došli k závěru, že starší lidé se s kocovinou vypořádali lépe.

Vše záleží na množství alkoholu a časovém úseku

Jako hlavní důvod tohoto zjištění výzkum s názvem Alcohol Hangover Across The Lifespan: Impact of Sex and Age uvádí, že starší lidé množství alkoholu rozloží do delšího časového období.

Naopak mladí lidé jsou schopní vypít opravdu velké množství alkoholu za jeden večer a jejich tělo na to pak reaguje horší kocovinou.

Ačkoliv množství alkoholu, které účastníci výzkumu vypili během jednoho týdne, s věkem rostlo, starší lidé si alkohol dopřávali v menších denních dávkách.

Starší lidé pijí rozumněji

Závěr studie uvedl, že subjektivní intoxikace alkoholem a četnost kocoviny s věkem klesá. Zároveň klesá také závažnost nepříjemných stavů.

Obecně tak lze říci, že sice s rostoucím věkem lidé nezvládají vypít za jeden večer takové množství alkoholu jako v mládí, aniž by se vyhnuli nepříjemné kocovině, ale s přibývajícími léty umíme pít mnohem uvážlivěji a víme, kdy máme takzvaně dost.

Zdroj: mirror.co.uk
Autor: Karolína Ondrušková

Související články