Proč byste se měli smát každý den?

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
smich

Zdroj: Shutterstock

Smích nic nestojí, a přitom má takové blahodárné účinky, jaké si většina z nás ani nedokáže představit. Je prospěšný nejen pro naši náladu, ale také pro celkové duševní zdraví i zdraví našeho srdce.

Tak schválně: už jste se dneska zasmáli? Ještě ne? V tom případě škodíte jen sami sobě. Smát se je zadarmo a můžeme se smát, kdykoli si jen vzpomeneme. Ne nadarmo se říká, že smích je nejlepší léčitel. Věřte nebo ne, ale něco na tom je!

Jak a v čem nám prospívá smích?

Smějte se ideálně každý den a snižte tak množství stresových hormonů v těle, které mohou napáchat pěknou paseku.

Smích zlepšuje krevní oběh, posiluje imunitní systém a předchází vzniku nežádoucích zánětů. Když se smějeme, naše mozková aktivita se mění a snižuje stresovou reakci.

Nemusíte meditovat. Stačí se smát

Jak již bylo zmíněno – smích vyvolává změny v našem mozku. Vědci se zabývali mozkovou aktivitou lidí, kteří se smáli. Na co přišli?

Prokázalo se, že smích stimuluje uzdravující gama vlny, které jsou podobné těm, jež lze pozorovat u lidí, kteří se dlouhodobě věnují meditaci. Meditace prospívá tělu. Jak vidíte, meditovat nemusíte – bohatě postačí, když se budete smát.

Jak se začít více smát? Je to snazší, než si myslíte!

Díky humoru se můžeme na určité věci dávat jinak. Objevujeme zajímavé a mnohdy nečekané způsoby, jak se dívat na věci, které v nás pak vyvolávají úsměvné reakce.

Pokud chcete do svého života přinést více humoru, nutně to neznamená, že se musíte smát jako blázen 24 hodin denně. Postačí i to, když si najdete něco, co vám přijde zábavné. Bude to mít pro vaše tělo i zdraví stejné výhody.

Udělejte si legraci sami ze sebe

Lidé, kteří si umí udělat legraci sami ze sebe, jsou ve společnosti velmi oblíbení. Být oblíbený mezi kamarády ale není jediný důvod, proč byste se to měli naučit.

Když si budete umět dělat legraci sami ze sebe, budete v životě celkově šťastnější. Humor není talent, je to zvyk.

Nastavte si smích jako vyzvánění

Určitě si dokážete vybavit zvuk srdečného dětského smíchu, který v nás dospělých zákonitě vyvolá minimálně úsměv na rtech.

Najděte si vyzvánění v podobě smíchu, klidně si ho nastavte i jako budík. Kdykoli vám někdo zavolá nebo se ozve zvuk budíku, budete mít rázem další důvod se usmívat, nebo rovnou od srdce zasmát.

Pište si tři zábavné věci

Slyšeli jste již o zvyku vděčnosti, kdy se každý večer zamyslíte nad uplynulým dnem a napíšete si tři věci, za které jste ten den vděční?

Jděte na to jinak a napište si každý večer alespoň tři humorné okamžiky, které jste zažili. A když náhodou zjistíte, že jste jich daný den měli málo? Pak se musíte další den o to více snažit, abyste zažili něco opravdu legračního!

Autor: Karolína Nezbedová

Související články