Pokud se chcete zítra cítit skvěle, vyzkoušejte tuto polohu spánku

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Poloha pri spanku

Zdroj: Shutterstock

Nejen typ a umístění postele, kvalita matrace a délka spánku, ale také poloha. Poloha, ve které spíte nejvíce, ovlivňuje totiž to, jak se budete následující den cítit.

Ačkoliv se může zdát, že ve spánku jsme klidní, pravdou je, že během noci změníme polohu i třicetkrát. U každého však jedna převažuje a nemusí to být ta, ve které usínáte.

V noci vystřídáte i několik desítek poloh

Časopis Nature and Science of Sleep publikoval v roce 2017 studii, které se zúčastnilo více než šest stovek lidí ve věku od dvaceti do pětašedesáti let.

Zjistilo se, že jen sedm procent účastníků spí na břiše, necelých čtyřicet procent na zádech a více než padesát procent preferuje spaní na boku.

Která pozice je tedy ta nejvhodnější pro vás? Je totiž dost možné, že pokud se druhý den budíte s bolestí kloubů nebo zad, poloha, kterou preferujete, pro vás vlastně vůbec není vhodná.

Nejlepší je to na zádech

Jestli trpíte na bolest kyčlí, artritidou, máte lehce ucpaný nos nebo přetížené dutiny, je vhodné volit pro spánek pozici na zádech, protože pomáhá udržet páteř vyrovnanou. Bohužel však spaní na zádech také podporuje chrápání.

„Chybou je ovšem vysoký polštář, který předsunuje hlavu a příliš ohýbá krční páteř do předklonu. Někdo si k velkému polštáři pod hlavou ještě přidá menší polštář pod šíji, tato kombinace předsunuje hlavu a krční páteř podobně, jako když sedíme u počítače vyhrbení. Nejvíc prospějeme páteři spánkem s velmi nízkým polštářem nebo bez něj. Takto otevřená pozice nám usnadňuje dýchání a lépe si odpočineme,“ uvedla pro web idnes.cz Mgr. Iva Bílková, hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky.

Na břiše radši nespěte

Naopak nejméně vhodnou polohou je spánek na břiše. Váha těla je totiž uprostřed, tlačí do matrace a namáhá páteř ve špatném směru, zatěžuje také svaly, klouby a vyvíjí tlak na dýchací systém. Když už v této pozici musíte spát, zvolte alespoň co nejnižší polštář.

„V praxi pozorujeme, že lidé, kteří mají ve zvyku spát každou noc na břiše, trpí bolestmi šíje více než ti, kdo spí na boku nebo na zádech. Když spíte na břiše, máte hlavu otočenou na stranu a to vyvolává tlak na páteř. Navíc se záda stáčejí na stranu, obratle nejsou v rovině. V této poloze je lépe spát na tvrdé matraci a na plochém polštáři“, řekl pro lidovky.cz kinezioterapeut Jérémie Feutry.

Spaní na boku vyhovuje mozku

Velmi dobrá je pozice na boku. Mluvčí americké chiropraktické asociace Dr. Robert Hayden uvedl, že je překvapující, jak tato poloha svědčí mozku. Pomáhá totiž zbavování se intersticiálního odpadu, který produkují mozkové buňky a může být toxický.

Zároveň je vhodná pro těhotné ženy a omezuje chrápání. Spaní na levém boku posiluje trávicí systém a zmírňuje pálení žáhy.

Pokud však spíte na boku v poloze plodu, trpí vaše záda i páteř. Možná se však lépe vyspí vaše drahá polovička, a to v případě, že chrápete, protože tento nepříjemný jev spaní v pozici embrya eliminuje.

Tak jak si dnes lehnete?

Autor: Karolína Ondrušková

Související články