Pigmentové skvrny: Co je způsobuje a jak se jich zbavit?

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Pigmentove skvrny

Zdroj: Shutterstock

Pigmentové skvrny představují estetický problém, který především ženy vnímají jako nežádoucí, a často přemýšlí, jak se skvrnami zatočit. Pigmentové skvrny mohou mít nejen různé tvary nebo velikosti, ale lišit se mohou i intenzitou zbarvení – od světle hnědé až po tmavě hnědou.

Objevit se mohou na různých částech těla. Nejčastěji se vyskytují tam, kde svoji pokožku více vystavujeme působení slunečního záření. Zpravidla se objevují na hřbetech rukou, na tvářích nebo na ramenou.

Co způsobuje pigmentové skvrny?

Za vznikem nežádoucích různě zbarvených pigmentových skvrn může být hned několik příčin. Jednou z těch nejčastějších je snížená funkce jater, která nejsou schopná odbourávat z těla látky, jež způsobují zbarvení pokožky.

Dalším důvodem je již zmíněné sluneční záření. Pokud pokožku vystavujete sluníčku delší dobu, dojde ke zvýšené tvorbě melaninu, kdy ve výsledku může dojít právě ke vzniku pigmentových flíčků.

Existují i další důvody, mezi které lze zařadit například hormonální změny v těhotenství, časté návštěvy solária nebo metabolická onemocnění.

Jak se jich zbavit přírodní cestou?

Pokud i vás trápí nevzhledné pigmentové skvrny a chcete se jich zbavit, možná přemýšlíte, zda existuje nějaká přírodní cesta.

Pigmentových skvrn se můžete zbavit například pomocí jablečného octa. Ten obsahuje kyselinu octovou, která dokáže pigmentaci zesvětlit. Stačí smíchat jeden díl octa s jedním dílem vody, směs nanést na postižená místa a nechat působit 2 až 3 minuty. Poté opláchnout vlažnou vodou a opakovat dvakrát denně do chvíle, kdy budete spokojeni s barvou skvrn.

Dalším přírodním způsobem, který vám může pomoci zbavit se skvrn, je použití aloe vera. Tato rostlinka má široké využití, a především díky obsažené látce aloin umí zesvětlit pigmentové skvrny.

Pokud to chcete zkusit, nanášejte gel z aloe vera na pokožku zasaženou skvrnami večer před spaním, ráno pak opláchněte teplou vodou a postup opakujte každý večer, dokud vaše pokožka nedosáhne požadovaného odstínu.

Jaké jsou další možnosti odstranění pigmentových skvrn?

Existují i další způsoby, které vás mohou zbavit nežádoucích flíčků na kůži. Jedním z nich je laserové ošetření, které nabízí několik typů zákroků – nejběžněji se používá ten s intenzivním pulzním světlem.

Vyzkoušet můžete i ošetření známé jako mikrodermabraze, což je ošetření, při kterém se používá speciální zařízení, jež má abrazivní povrch k odstranění vnější vrstvy pokožky. Léčba podporuje tvorbu nového kolagenu.

Znáte chemický peeling? Jde o aplikaci roztoku na pokožku, který odloupne povrch, což napomůže k růstu nové pokožky. Postupně vyblednou tmavé skvrny na kůži.

Zdroj: medicalnewstoday.com, bioaromakosmetika.cz, lekarna.cz
Autor: Karolína Nezbedová

Související články