Které potraviny prospívají vašim zubům, a kterým se naopak vyhnout

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
zdrave zuby

Zdroj: Shutterstock

Zdraví našich zubů se neodvíjí jen od toho, jak svědomitě o ně pečujeme. Podstatný vliv nejen na jejich kondici, ale i vzhled, má i skladba našeho jídelníčku. Chcete-li mít zuby pevné, je potřeba zajistit jim dostatek kvalitních sacharidů, potraviny bohaté na vápník a chybět nesmí ani vláknina.

Nabízí se proto otázka, jaké potraviny jsou pro naše zuby vhodné. Co zařadit do jídelníčku a dopřávat si bez výčitek, protože tak děláte něco prospěšného pro svůj chrup? A naopak: které potraviny mohou zdraví zubů uškodit?

Potraviny, které prospívají zubům

Sepsali jsme pro vás několik druhů potravin, které je rozumné zařadit do jídelníčku nejen proto, že jsou chutné, ale také proto, že s nimi můžete svým způsobem pečovat o své zuby.

I když se to možná nezdá a kdekdo nad tím bude zpočátku kroutit hlavou, jednou z vhodných potravin pro naše zuby je mák. A to i přesto, že oblíbené jídlo v podobě nudlí s mákem a cukrem přelité rozpuštěným máslem sice tolik milujeme, ale to čištění potom…??

Mák obsahuje opravdu hodně vápníku a další prospěšné látky. Nemusíte ho přidávat jen do moučníků, velmi oblíbené a chutné je také makové mléko, pořídit si můžete i makový olej.

Čokoláda a mléčné výrobky

Kdo by nemiloval čokoládu?! V tomto případě ale máme na mysli kvalitní čokoládu s vysokým obsahem kakaa. Věděli jste, že hořká čokoláda obsahuje velké množství látek zabraňujících množen bakterií v ústech?

Díky tomu fungují s nadsázkou jako ústní voda. Kromě toho hořká čokoláda potlačuje chuť na sladké, má pozitivní vliv na činnost srdce a dokáže tlumit úzkost. Nemáte hned nutkání dát si alespoň jeden čtvereček? Nebo klidně dva?

Obdobně jsou na tom také mléčné výrobky. I ty totiž můžeme zařadit na seznam potravin, které prospívají našim zubům.

Jsou výborným zdrojem vápníku, který je pro zdraví zubů klíčový. Vůbec nejlepší je mléko a tvrdé sýry, hned poté by se vaší pozornosti neměly ukrývat jogurty. Jen pozor na ty slazené, ty totiž obsahují vysoké procento cukru – a cukr, jak je známo, zubům škodí.

Na které potraviny si dát pozor?

A teď z druhého soudku: před jakými potravinami byste se měli mít na pozoru, když chcete mít zuby zdravé? I tady víme, před čím vás varovat.

V první řadě to budou tolik oblíbené brambůrky. Kombinace sacharidů a dochucovadel je ideální pro škodlivé bakterie, které mohou za vznik zubních kazů.

Pozor také na sušené ovoce. Je to totiž doslova cukrová bomba, ačkoli se na první pohled snaží tvářit zdravě. Jednoduché cukry vytváří v ústech kyselé prostředí, které má negativní vliv na stav skloviny.

Věčné téma: slazené nápoje

Sladké nápoje a ochucené limonády, to je téma, které se řeší pořád a pořád dokola. Mluví se o nich nejen v souvislosti s hubnutím nebo zdravým životním stylem. My je zmíníme i v tomto případě, kdy jde o naše zuby.

Jednoduché cukry v kombinaci s kyselinami dokážou napáchat nemalé škody. Nejen sycené limonády, ale také sladké džusy nebo tolik vyhledávané energetické nápoje škodí zubům.

Zdroj: rochester.edu
Autor: Karolína Nezbedová

Související články