Kdy zdravé jídlo přestává být zdravé aneb jak na perfektní stravování

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Perfektni stravovani

Zdroj: Shutterstock

Vyvážený a pestrý jídelníček je základem nejen pro krásné tělo, ale také pro naše zdraví. Zdravý životní styl se dnes pro většinu z nás stává prioritou. Věděli jste však, že zdravým stravováním může být člověk doslova posedlý?

Trendů ve stravování je dnes nepřeberné množství a vybrat si může opravdu každý. Vegetariánství, veganství, raw, paleo nebo bezlepková strava a mnoho dalších možností, jak se udržet fit.

Pozor na poruchy příjmu potravy

Jak se ale říká, všeho moc škodí. Také ze zdravého životního stylu se může stát posedlost, která v krajním případě skončí onemocněním s názvem ortorexie.

O ortorexii se zatím příliš nemluví. Jedná se v podstatě o poruchu příjmu potravy. Na rozdíl od bulimie a anorexie, kdy se nemocní jedinci zajímají především o množství jídla, u ortorexie je pro ně prioritou jeho kvalita.

Onemocnění Orthorexia nervosa pojmenoval koncem devadesátých let americký lékař Steve Bratman na základě své vlastní zkušenosti.

Posedlost stravou může vést až k psychiatrovi

Ortoretici se snaží dovést své stravování k dokonalosti a stávají se naprosto posedlými skladbou svého jídelníčku, který si plánují na několik dní dopředu.

Dát si oběd nebo večeři v restauraci je pro ně velmi obtížné, protože se obávají, že gastronomické podniky používají nekvalitní suroviny. Také rodinné oslavy nebo setkání s přáteli u jídla je pro ně velmi stresující, protože si přísně hlídají, co sní.

Čím více nad svým stravováním přemýšlejí, tím více jsou ve stresu. Odpírají si některé potraviny, stanovují si vysoké cíle, a když někdy zhřeší, dokážou se za svůj prohřešek i potrestat.

Nic se nemá přehánět

„Dodržování určitých stravovacích návyků je přínosné pro lidské tělo, ale pokud to člověka ničí vnitřně, lze to nazývat poruchou,“ uvedla pro web prozeny.cz Barbora Hernychová, expertka na přirozenou stravu ze společnosti Probio.

Jak si tedy určit správné zásady pro zdravé stravování a neskončit v ordinaci psychiatra? Rozhodně nic nepřehánět a dopřát si sem tam i něco nezdravého.

Základem je pestrý jídelníček bohatý na ovoce, zeleninu, luštěniny a celozrnné výrobky. Pijte dostatečné množství tekutin, nejlépe vody. Omezte tučná jídla a maso, snažte se vyhýbat alkoholu.

Ačkoliv platí pořekadlo „Jste to, co jíte“, hlavní je udržovat v pohodě také svou mysl. Zařadit do svého života nějakou pohybovou aktivitu, umět relaxovat a odpočívat a v jídle také čas od času zhřešit.

Autor: Karolína Ondrušková

Související články