Jaké potraviny vám zajistí přísun železa, když jste vegan?

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
potraviny zelezo

Zdroj: Shutterstock

Železo je pro naše tělo a zdraví jako takové velmi důležité. Získat železo prostřednictvím stravy není problém – pokud jíte úplně všechno. Obtížnější je to v případě, kdy se rozhodnete stát veganem. Tehdy můžete zaznamenat nedostatek železa a s ním spojené zdravotní potíže.

Nejlepším zdrojem železa je bezesporu maso. Jenže vegani maso do pusy nedají, je to proti jejich přesvědčení. Pokud jste se i vy rozhodli pro veganský životní styl, neměli byste zapomínat na přísun železa. Vaše tělo ho potřebuje, ať už jste masožravec, nebo ne. Kde ho ale získat, když maso ve vašem případě nepřipadá v úvahu?

Proč je železo důležité?

Na úvod ještě pár slov k tomu, proč vůbec železo potřebujeme a proč bychom si měli jeho dostatek v těle bedlivě hlídat.

Železo je nezbytné pro tvorbu hemoglobinu nacházejícího se v červených krvinkách, jehož úkolem je přinášet kyslík z plic do tělesných tkání.

Tělo vyžaduje železo pro celkové fungování buněk. Je důležité pro vývoj mozku a nezbytné pro tvorbu určitých hormonů. Jinými slovy – bez něho tělo nemůže fungovat tak, jak by mělo.

Jak se projevuje nedostatek železa?

Nedostatek železa v těle nemusí nutně pociťovat jen vegani. Nízkou hladinu železa může mít kdokoli z nás, pokud se potýká s určitými zdravotními potížemi nebo si nehlídá skladbu svého jídelníčku.

A jak se nedostatek železa v těle projevuje? Člověk může být nezdravě bledý a unavený. Objevuje se syndrom neklidných nohou, bušení srdce i časté zadýchávání.

Zdroje železa (nejen) pro vegany

Kde vzít železo, pokud se stravujete vegansky? Nebojte se, nedostatek železa vám nehrozí, pokud si dáte záležet na skladbě své stravy.

Výborným zdrojem železa jsou například bílé fazole. Z těch se dá připravit mnoho chutných jídel, od těch slaných až po dezerty.

Železo obsahuje také hořká čokoláda. Ne všichni jí sice přichází na chuť, ale kvalitní hořká čokoláda má několik zdravotních benefitů. A je to také skvělý způsob mlsání, pokud si držíte linii nebo chcete zhubnout.

Tofu nebo čočka

Do jídelníčku můžete zařadit také čočku. S tou lze při vaření doslova kouzlit, hodí se do mnoha jídel. A když se připraví správně, nemusíte se obávat ani nadýmání. Zmínit se musíme také o tofu, oblíbené náhražce, na kterou vegani nedají dopustit.

Zdroj: thehealthy.com
Autor: Karolína Nezbedová

Související články