Jak předejít kvasinkové infekci u žen. Toto jsou její spouštěče

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Kvasinkova infekce

Zdroj: Shutterstock

S kvasinkovou infekcí měla co do činění většina žen. Minimálně jednou za život totiž potká asi úplně každou z nás. Projevuje se nepříjemným svěděním a pálením, které pořádně otravuje život. Když se k tomu přidá bílý, často až hrudkovitý výtok, je každé ženě okamžitě jasné, že kvasinková infekce úřaduje i v jejích intimních partiích.

A není to žádný med – což jistě potvrdí každá, která už má s kvasinkovou infekcí svoji zkušenost. Za vznikem kvasinkové infekce stojí nadměrný růst určitého druhu hub, který způsobí nerovnováhu bakterií v ženských intimních partiích. Co patří mezi nejčastější spouštěče kvasinkové infekce?

Co je kvasinková infekce?

„Vaginální kvasinková infekce je plísňová infekce, která způsobuje podráždění, výtok a intenzivní svědění pochvy,“ vysvětluje deník mayoclinic.org.

„Vaginální kvasinková infekce se nepovažuje za sexuálně přenosnou infekci, ale existuje zvýšené riziko vaginální kvasinkové infekce v době první pravidelné sexuální aktivity.“

Jaké jsou příznaky?

„Vaginální kvasinková infekce má celou řadu doprovodných jevů, mezi které patří svědění, otok kolem pochvy, pálení při močení nebo zarudnutí,“ píše deník healthline.com.

„Objevit se může také bolestivost při sexu nebo vyrážka. Nedílnou součástí je také bíle zbarvený hustý výtok, který může mít dokonce hrudkovitou konzistenci.“

Co patří mezi spouštěče?

Existuje několik příčin, které stojí za vznikem kvasinkové infekce. Možná patříte k ženám, které se s tímto zdravotním problémem potýkají opakovaně.

Tehdy je na místě zamyslet se, jestli náhodou nemáte osvojený nějaký špatný zvyk, nebo jestli zkrátka neděláte něco, co u vás kvasinkovou infekci vyvolává. Níže vám prozradíme nejčastější spouštěče.

Jíte příliš mnoho cukru

Možná nedokážete odolat sušenkám, sladkým dortíkům, čokoládě nebo jiným slaďoučkým dobrotám. Jenže právě vysoká hladina cukru v krvi je jedním z nejčastějších viníků, kvůl kterým vás postihne kvasinková infekce.

Užíváte antibiotika

Mnoho žen potvrdí, že se u nich nepříjemné svědění, výtok a nechtěný otok rodidel objevily ve chvíli, kdy užívaly antibiotika.

Nedbáte na kvalitu spodního prádla

Nejen nekvalitní materiály, jako třeba syntetika, ale také příliš těsné spodní prádlo může vyvolat kvasinkovou infekci. Vaše intimní partie potřebují dýchat, což jim v příliš těsném prádle není umožněno. Vzniká zde teplé a vlhké prostředí, které je doslova ideální pro množení bakterií.

Používáte parfemované přípravky na mytí

Je sice tak příjemné dodat intimním partiím pocit svěžesti za pomoci navoněného prostředku určeného pro intimní hygienu, ale právě parfemované sprchové gely nebo ubrousky často způsobují pokles kyselosti v pochvě, a tím zaviní vznik kvasinkové infekce.

Zdroj: mayoclinic.org, healthline.com
Autor: Karolína Nezbedová

Související články