Jak dlouho trvá trávení jídla? Odpověď vás možná překvapí

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
traveni jidla

Zdroj: Shutterstock

Každý z nás už někdy zažil naprostý požitek z jídla. Nebe v ústech ale nemusí nutně znamenat nebe v žaludku a váš trávicí systém se s takovým gurmánský zážitkem může prát i několik dní.

Trávení je dlouhý proces. Ačkoliv to mnoho z nás poté, co jídlo opustí naše ústa, nevnímá, trávicí systém jede na plné obrátky a celý proces pro něj teprve začíná.

V ústech to jen začíná

Než samotné sousto polkneme, nějakou práci už přece jen naše ústa udělají. Za pomocí zubů dojde k rozmělnění potravy a slinné žlázy jídlo zvlhčí, aby se lépe polykalo.

Poté sousto putuje do jícnu. Sval s názvem dolní jícnový svěrač se uvolní a potrava putuje do žaludku. Tam dojde ke smíchání s trávicími šťávami. Žlázy produkují enzymy a žaludeční kyselinu, které pomáhají jídlo rozložit.

Následně se potrava přesune do střev. Nejdříve prochází tenkým střevem, kde se živiny a voda vstřebávají do krevního řečiště. V dalším kroku je v tlustém střevě odpad přeměněn na stolici.

Trávení může trvat i několik dní

Na dolním konci tlustého střeva se nachází rektum. Právě tam se stolice uchovává, dokud není pohyby střev vytlačena ven.
Ačkoliv se zdá, že tento proces musí trvat jen chvíli, opak je pravdou. Gastroenteoroložka Rabia De Latour z NYU Langone pro web health.com uvedla: „Celkově lze říct, že trávení lidem potrvá od dvou do pěti dnů.“

Faktory ovlivňující délku trávení jsou různé, ale hlavní roli hraje druh jídla. Potraviny s vyšším obsahem vlákniny celý proces urychlují. Jednoduché nezpracované potraviny se obecně tráví rychleji než ty, které obsahují různé chemikálie, složité cukry nebo velké množství tuků.

Nepodceňujte zažívací obtíže

Příjem a zpracování potravy bereme všichni jako samozřejmost. Často ani nepřemýšlíme nad tím, co jíme, a zkrátka jen spoléháme na to, že si s tím naše tělo poradí.

Typickými příznaky, že je s naším trávením něco v nepořádku, jsou zažívací obtíže, například častá zácpa nebo průjem. Tyto příznaky by z dlouhodobého hlediska neměl nikdo z nás podceňovat. Může to totiž znamenat, že s naším trávicím systémem nebo jednou jeho částí není něco v pořádku.

Autor: Karolína Ondrušková

Související články