Co byste měli dělat každý den, pokud chcete žít déle

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
zit dele

Zdroj: Shutterstock

Přemýšleli jste někdy nad tím, jestli existují nějaké zaručené tipy, které by vám mohly zajistit delší život? Výzkumy probíhají po celém světě a někteří odborníci se snaží dát je dohromady. Co tyto studie doporučují?

Na základě mnohaletého výzkumu dal profesor medicíny z Harvardovy univerzity doktor Sanjiv Chopra dohromady pět osvědčených rad, jejichž začlenění do denní rutiny vám může zlepšit zdraví a prodloužit život. Které to jsou?

1. Pití kávy

Mnohé studie po celém světě prokázaly, že pití kávy má své benefity. V rámci rozsáhlé studie z roku 2012, které se účastnilo čtyři sta tisíc lidí, se zjistilo, že úmrtnost účastníků, kteří pili dva až šest šálků kávy denně, se u žen snížila o čtrnáct procent a u mužů o deset procent.

2. Cvičení

Fyzická aktivita prospívá našemu tělu, to je všeobecně známý fakt. O tři a půl až čtyři a půl roku se zvýšila střední délka života u jedinců, kteří věnovali sto padesát minut týdně rychlé chůzi. Pro web Health.com doktor Chopra uvedl: „Všichni máme na výběr, zda něco dělat budeme, nebo ne.“

3. Dostatek vitamínu D

Až čtyřicet procent Američanů má podle doktora Chopry nedostatek vitamínu D. Ten je spojen s řadou zdravotních problémů a může vést k cukrovce, srdečním chorobám nebo roztroušené skleróze. Nechte si u lékaře zjistit, zda máte déčka dostatek, nebo je třeba ho doplnit.

4. Konzumace ořechů

Oříšky jsou suché plody obsahující velké množství prospěšných látek. Antioxidanty, vitamíny B a E, minerály, bílkoviny a omega 3 mastné kyseliny, to je jen základní výčet.

Jejich rozumnou konzumací můžete snížit riziko rakoviny slinivky břišní, srdečních onemocnění nebo mrtvice. Nezapomínejte však také na to, že jsou ořechy dost kalorické a nesmí se jich konzumovat zbytečně moc.

5. Meditace

Přemíra stresu v dnešním rychlém světě může způsobovat různé zdravotní potíže. Proto je důležité udržovat v dobré kondici nejen naše tělo, ale také mysl.

„Není pochyb o tom, že meditace ovlivňuje naše fyzické a duševní procesy. Jakým způsobem to dělá, ale není známo,“ uvedl pro web Health.com doktor Chopra

Naučte se tedy meditovat alespoň dvakrát denně po patnácti minutách a zkuste si najít zkušeného učitele, tak zní poslední rada od profesora medicíny z Harvardu, jak si prodloužit život.

Autor: Karolína Ondrušková

Související články