Babičky radí léty prověřené tipy na škytavku, na které by se nemělo zapomínat

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Triky na skytavku

Zdroj: Shutterstock

Se škytavkou má zkušenosti asi úplně každý. Objeví se zčistajasna a nutí nás často i dlouhé minuty opakovaně škytat. Není zrovna příjemné, když se můžeme „uškytat“ a přitom si lámeme hlavu, jak se té otravné škytavky konečně zbavit.

Málokdo by to neznal. Když se škytavka netýká nás, je to dokonce docela úsměvné. Proč vlastně vzniká? A existují způsoby, jak se jí zbavit?

Proč a jak škytavka vzniká?

Už vám někdy maminka nebo babička řekla, že když škytáte, někdo na vás myslí? Je sice hezké držet se této sladké domněnky, ale pravda je bohužel trochu jinde.

Za vznikem škytavka totiž stojí podrážděná bránice. Když dojde k podráždění bráničního nervu, objeví se stahy bránice. Najednou se začne stahovat více vzduchu do plic a hlasivky se zaklapnou.

Pak už všichni víme, co se stane – začneme škytat. Škytavku doprovází i typický zvuk, kterým často dokážeme pobavit všechny okolo sebe.

Příčiny škytavky

Když už víte, že za vaši škytavku nemůže ten, kdo si na vás náhodou vzpomněl, určitě vás zajímá, jaké jsou příčiny jejího vzniku.

Mezi ty nejčastější patří například dehydratace nebo pití sycených limonád. Zařadit sem ale můžeme i nedostatek vitamínů, pálení žáhy nebo rychlou konzumaci potravin.

Škytavku může vyvolat také kombinace teplého a studeného jídla nebo nápoje.

Babské rady na škytavku

Naše babičky si vždycky uměly poradit. Pokud jde o škytavku, i tady se lze spolehnout na několik léty ověřených rad.

Kdekdo říká, že pomáhá zadržet dech nebo se postavit na hlavu. Jiní zase doporučují dřepnout si a zadržet dech. Pořád nic? Tak zkuste další tipy!

Skákejte chvíli na levé noze s hlavou nakloněnou doprava. Nebo si nahlas, pěkně z plných plic zazpívejte. I to by mohlo pomoci.

Lidová medicína proti škytavce

Chcete znát i další tipy, které by vám v boji proti nechtěné a pořádně otravné škytavce mohly pomoci? Tady jsou některé lidové recepty.

Dejte si něco hodně kyselého, třeba se zakousněte do plátku citronu. Nebo si na lžičku dejte trochu cukru nebo kakaa.

Pokud ani tohle nepomůže, vypijte sklenici teplé vody smíchané se lžící medu. Nebo si pochutnejte na trošce pálivých brambůrků.

Autor: Karolína Nezbedová

Související články