Requiem za sen: Představitelce ovdovělé Sarah už táhne na 90 let. Její věk byste jí nehádali ani za mák

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Requiem za sen Sarah

Zdroj: Profimedia

Requiem za sen je film z roku 2000, který v mnoha z nás vyvolává nejrůznější pocity. Psychologické drama pojednává o ovdovělé Sarah, jejíž život je závislý na televizních pořadech. Ani její syn s novou přítelkyní nemají snadný život a rodinný přítel se zase živí prodejem drog. Celý snímek se točí kolem řešení problémů všech hlavních hrdinů, kteří na sebe mají vzájemně vliv.

Snad každý, kdo film viděl, z něj má různé pocity a dojmy. A samozřejmě nejde jen o témata, která snímek rozebírá, ale i o herecké výkony. Ty byly dokonalé a díky tomu mohlo Requiem za sen prorazit do světa.

Hlavní hrdinku si v něm zahrála dnes osmaosmdesátiletá herečka Ellen Burstyn. Už tehdy ztvárnila starší ženu, která přišla o manžela a její život se výrazně změnil. Dnes je její věk ještě o 21 let vyšší, na její tváři ale stále září mladiství úsměv.

Vystřídala celou řadu povolání

Ellen Burstyn se narodila v roce 1932. Než se dostala na hereckou dráhu, vystřídala celou řadu povolání. Nejprve pracovala brigádně jako servírka, později se nechala natrvalo zaměstnat. Po škole ale práci změnila.

Nějaký čas byla dirigentkou a také vedoucí roztleskávaček. Později se stala tanečnicí v jednom baru a po čase působila jako modelka. Pak se začala věnovat zpěvu ve sboru, přes který se dostala k herectví.

Původně šlo o malé vedlejší role, ale režiséři si jí brzy všimli a začali ji obsazovat do dalších filmů, odkud se postupně vypracovala na herečku hlavních rolí. Později přišel snímek Requiem za sen.

Držitelka celé řady cen

Za svůj život toho Ellen Burstyn stihla opravdu hodně. To, že s hereckou kariérou neudělala po všech těch změnách povolání chybu, dokazuje i celá řada cen, které si za své výkony zasloužila.

Ellen Burstyn

Zdroj: Profimedia

Ze šesti nominací na Oskara se jí sice podařilo proměnit pouze jednu, k tomu je ale také držitelkou americké divadelní ceny Tony a několikrát byla nominována na cenu Emmy.

Zrzavou trvalou vystřídaly šediny

Ve filmu Requiem za sen byla hlavní postava zhruba sedmdesátileté Sarah zobrazena jako zrzavá paní s trvalou, která sice má v obličeji nějakou tu vrásku, ale zároveň stále dost energie.

Zrzavé vlasy byste dnes u Ellen Burstyn nenašli. Její rovné vlasy po krk zešedivěly a v obličeji pár vrásek přibylo. Na druhou stranu se málokdo může pyšnit tak mladým vzhledem na tak vysoký věk.

Herečce byste jejích téměř 90 let hádali sotva. Na každé fotce se usmívá, stále se dokáže nalíčit tak, že vypadá jako krásná žena, a obléká se mladistvě. Po jednadvaceti letech od natáčení filmu si užívá zaslouženého důchodu.

V posledních letech se už Ellen na televizních obrazovkách moc neobjevuje. I tak je ale její jméno velmi významné a lidé by si ho měli pamatovat. Ellen Burstyn je ve světě vážená a mnoho lidí tajně doufá, že se ještě ukáže alespoň v nějaké té vedlejší roli.

Zdroj: Profimedia, wikipedia.org, ČSFD
Autor: Shani Maiová

Související články