Mýty o menstruaci, kterým většina lidí věří, i když nejsou pravdivé

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Myty o menstruaci

Zdroj: Shutterstock

Každá žena to zná. Jednou měsíčně zkrátka přijde období, kdy se cítíme podrážděně, vlastně se nám ani nechce nic dělat, z nepochopitelných důvodů máme špatnou náladu, a navíc nás strašně bolí podbřišek. Hormonální změny během menstruace zkrátka dělají divy.

I když si mnoho žen myslí, že ví o tomhle období úplně všechno, ačkoli jsme si jím prošly už mnohokrát, často věříme i věcem, které nejsou tak úplně pravda. Existuje celá řada mýtů, které ženy (a někdy i muži) považují za skutečnost.

Možná si myslíte, že vám určité jednání pomůže zmírnit vaše menstruační bolesti nebo že na svou periodu můžete svést úplně všechno ve vašem okolí, to ale není pravda. Tohle jsou ty největší mýty o menstruaci, kterým možná věříte i vy.

Během menstruace žádné milování

Někomu to přijde samo o sobě nechutné a nehygienické. Jiní se ale milování během menstruace vyhýbají proto, že si myslí, že je to nebezpečné pro tělo a také že kvůli ní nedojde k takovému požitku. Pravda je ale podle medicalnewstoday.com opačná.

Při menstruaci je mnoho žen citlivějších než během ostatních dní, takže u nich může k orgasmu docházet mnohem snadněji. Je zapotřebí myslet na ochranu, protože je v tomto období zvýšené riziko přenosných nemocí a může dojít i k otěhotnění (ano, i během menstruace), ale pokud budete dbát na bezpečnost, můžete si užívat v posteli, jak je libo.

Zapomeňte na vanu

Hodně lidí si myslí, že koupat se při menstruaci je nebezpečné, protože se do vašeho těla mohou dostat z vody bakterie a špína, které ze sebe smyjete. Jste během tohoto období citlivější a vaše tělo by mohlo reagovat negativně. Podle vědců je to ale opět jenom mýtus.

Po úplném ponoření do vody krvácení nepřestává. Tlak z vody však může dočasně zabránit odtoku krve z pochvy. Neexistuje žádný důvod, proč byste se během menstruace neměly koupat nebo sprchovat.

S největší pravděpodobností vám relaxace v bublinkové lázni a pocit čistoty díky tomu zlepší náladu a pomůže vám trochu lépe se vyrovnat s příznaky menstruace. Navíc teplá voda pomáhá uvolňovat svaly a zmírnit křeče.

Každý měsíc máme své období

U některých žen období mezi menstruacemi trvá kolem 25 dní. V takovém případě se pak přibližně ve stejné období v měsíci objevuje náš známý problém, ovšem není pravda, že pokud žena nemá menstruaci každý měsíc, je něco špatně.

Občas se podle healthline.com stane, že mají ženy cyklus dlouhý třeba 35 dní, což znamená, že někdy mají měsíčky na konci měsíce, v dalším měsíci je nemají a v dalším se jim objeví na začátku. U některých dokonce pravidelně jeden měsíc vynechávají a objevují se jen jednou za dva měsíce.

Nemá to nic společného se zdravím, jde pouze o to, jak jsou v ženském těle nastaveny hormony. Jediná nevýhoda toho je, že se pak cyklus těžko kontroluje a možná je trochu spojen se stresem z toho, zda náhodou nejste těhotná.

Z každé ženy se stává hysterka

Někteří muži si hlídají diáře svých žen a očekávají, že jakmile nadejde její menstruace, stane se z ní hysterická manželka, která chce jenom ležet a cpát se čokoládou. Některé z nás takové opravdu jsou, nicméně není to pravidlo.

Někdy jsou ženy během menstruace dokonce klidnější a milejší. Mnohdy totiž to, že je jim fyzicky špatně, předčí jakoukoli psychickou nepohodu. V takovém případě se ženy snaží ležet, myslet na hezké věci a zbavit se bolestí s klidem. Žádné hysterčení.

Zdroj: medicalnewstoday.com, healthline.com, helloclue.com
Autor: Shani Maiová

Související články