Ničeho nelitujte!

od Nikola Jaroschová
   < 1 minuta čtení

Lítost kvůli věcem, které jsme udělali, se může časem zmírnit. Neutišitelná je však lítost kvůli věcem, které jsme neudělali. (Sydney J. Harris)

Nechcete žít tak, abyste na konci života přemýšleli o tom, co jste neudělali, než co jste udělali. Přemýšlejte o tom, jak byste se cítili na smrtelné posteli, kdybyste litovali, že jste neuskutečnili jednu konkrétní věc nebo nevyužili nějaké příležitosti.

Zkoumejte svůj dnešní život z této perspektivy. Uvažujte o rizicích, která byste nebyli ochotni přijmout – například změny v kariéře, cesta za snem, otevření srdce před jinou osobou, nebo být vším, čím můžete být. Nemůžete udělat nic pro změnu rozhodnutí, jež jste učnili v minulosti, ale budoucnost chová mnoho příležitostí.

Vzpomínám si na jednoho hráče vysokoškolského fotbalového klubu trpícího rakovinou, který mi  řekl: „Než jsem onemocněl rakovinou, byly zápasy, ve kterých jsem mohl ze sebe vydat víc.“ Litoval, že se držel zpátky. Z boje s rakovinou se naučil nenechávat nic v šatně, ale přinášet všechno ze sebe na hřiště.

My všichni musíme „přinášet všechno na hřiště“ svého života. Je to jediný způsob, jak něčeho později nelitovat. Ať ve vašem životě nejsou žádná „kéž bych udělal“ ani „škoda, že jsem neudělal.“

„Dejte mi Ž, dejte mi I. Dejte mi V, dejte mi O, dejte mi T. ŽIVOT!“

Zdroj: Převzato z knihy 365 receptů pro duši od Dr. Bernie S. Siegela, vydalo Nakladatelství Pragma v roce 2010

Zdroj Foto: Pixabay

Související články