Žárlivost ničí vztahy partnerské i přátelské. Naučte se s ní bojovat

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Zarliva zena

Zdroj: Shutterstock

Žárlivost je obecně považována za negativní vlastnost, která ničí vztahy a je příčinou rozpadu mnoha přátelství. A je to tak trochu pravda, nicméně pokud člověk nežárlí, je to někdy známka toho, že se o nás nezajímá, a také to není tak úplně dobře.

Jak se se žárlivostí vyrovnat? Jak se s ní naučit bojovat, abychom žárlili jen v rámci toho roztomilého pošťuchování a nestaly se z nás stíhačky, které nenechají partnerům ani přátelům trochu soukromí?

Existuje celá řada rad, jak se žárlivosti zbavit, nebo ji alespoň nedávat tolik najevo. Některé jsou podepřené vědecky, jiné jsou založeny na vlastních zkušenostech čtenářů a blogerů. Mrkněte, co funguje ostatním. Třeba se i vy naučíte tyhle své pocity zvládat.

O všem s partnerem mluvte

Pokud žárlíte, je nejjednodušším způsobem, jak předejít jakýmkoli problémům, o tom s danou osobou mluvit. Řekněte svému partnerovi nebo kamarádovi narovinu, co cítíte. Zároveň ho ale ujistěte, že ho máte stále rádi.

Ideální je mu jasně vysvětlit, že na někoho žárlíte, nicméně mu nezakazujete se s daným člověkem vídat. Jenom chcete vědět, kde byl a co dělal. Pokud si s ním o tom promluvíte, uvidíte, že to bude považovat za roztomilou starost a sám vám rád povypráví o tom, proč žárlit nemusíte.

Vyhněte se problematickým tématům před odchodem z domu

Někdy je potřeba mluvit o vážných věcech, na které možná budete mít s partnerem jiný názor. Pokud s ním ale chcete něco probrat, vždy se ujistěte, že na to budete mít dostatek času.

Pokud totiž váš partner odchází do práce a odejde v polovině hádky, nebo s nejasným názorem na vaše jednání, budete mít pocit, že se půjde uklidnit ven s přáteli, nebo dokonce snad s milenkou. A to vaši žárlivost jen posílí.

Považujte žárlivost za pozitivní emoci

Cítit žárlivost, nebo naopak cítit, že někdo žárlí na vás, je nepříjemné. Pokud se ale přes tento stereotyp přenesete a budete považovat žárlivost za pozitivní emoci, dokáže vám to pomoci ji překonat.

Podle švédského psychologa Swensona je žárlivost rozdíl mezi tím, co máte, a co mít chcete. Dodává, že nekontrolovaná žárlivost se může změnit na sebeobviňování. Mějte raději na paměti, že kdo žárlí, ten skutečně miluje. A pokud si s partnerem i přes přiznanou žárlivost důvěřujete, je do pravý důkaz lásky.

Procvičujte všímavost

Existuje celá řada technik a meditačních cvičení, které vám pomohou s procvičováním všímavosti. Díky tomu se naučíte vnímat člověka takového, jaký je, ne takového, v jakého by se dle vašich obav mohl proměnit.

Uvědomíte si díky tomu, že je člověk, na kterého žárlíte, jen váš, že i když to třeba nedává najevo, není potřeba se bát, že by vás opustil. Techniky všímavosti souvisí nejčastěji s procvičováním dechu. Pomoci mohou relaxační cvičení, jako například jóga, díky které budete více v psychické pohodě.

Dejte tomu čas

Pokud jste v novém vztahu teprve krátce, je celkem přirozené, že budete žárlit na každého, kdo se na vašeho přítele či přítelkyni podívá. Je ale prokázáno, že čím víc se vztah prohlubuje, tím víc člověku věříte.

Po čase, až vám oznámí, že jde na pivo s přáteli, to budete zkrátka akceptovat a dojde vám, že výslech všech jeho známých je zbytečný, protože šel opravdu jen na pivo a vrátí se za vámi s květinou a s láskyplným objetím.

Autor: Shani Maiová

Související články