Víme, kdy je na čase změnit práci. Pokud vás trápí něco z následujícího, raději se poohlédněte po nové

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
vypoved v praci

Zdroj: Shutterstock

Pokud delší dobu pracujete na jednom místě, je jasné, že se vám z něho nechce pryč. Kdo by toužil po tom řešit hledání nové práce, měsíc nezaměstnanosti, stres s novým prostředím? Jenže někdy to zkrátka jinak nejde.

Pokud se potýkáte s problémy v práci, možná je na čase zamyslet se nad tím, že si najdete nějakou novou. I když si třeba říkáte, že se to časem zlepší, ne vždy to tak je. Na druhou stranu zase není třeba vyšilovat kvůli jednomu neúspěchu.

Jak poznat, kdy už je na čase najít si novou pracovní pozici? Kdy jde jen o dočasný problém, který se po vyspání vyřeší, a kdy už doopravdy potřebujete změnu? Pokud vás v práci trápí tyto následující problémy, je rozhodně vhodné popřemýšlet o změně.

Negativní vliv na zdraví

Je jasné, že jestliže pracujete v prostředí, které škodí vašemu zdraví, bylo by dobré najít si místo, kde se budete cítit více v bezpečí. Jde především o situace, kdy se vaše práce týká chemikálií a rizikových látek. Samozřejmě by měl provozovatel v takovém případě zajistit pracovní bezpečnost.

Pro někoho ale ani tak není toto škodlivé prostředí vhodné. Pokud jste si tedy po několika měsících v práci uvědomili, že vaše tělo to nezvládá, neváhejte a změňte práci dřív, než bude pozdě.

Rodina na prvním místě

Pokud vaše zaměstnání už není adekvátní k vaší životní situaci, rozhodně hledejte nové. Mohlo se vám narodit dítě, budete se stěhovat, nebo potřebujete časově méně náročnou práci. Ve všech těchto případech myslete na sebe a na rodinu a nedávejte přednost práci před osobním životem.

Už to nemá smysl

Nastoupili jste do práce energičtí a s vidinou toho, že budete ovlivňovat svět, ale nakonec vám došlo, že jen stojíte u linky a neděláte nic, v čem byste viděli nějaký smysl? Někdo jiný ale ve vaší práci smysl uvidí.

Vždy je proto lepší odejít a najít si takové místo, na kterém budete mít pocit, že jste součástí něčeho většího, něčeho, co vás baví. Pokud budete mít práci, ve které najdete smysl, bude vás bavit a vy budete chodit domů uvolnění. To pak bude mít vliv na váš celkový postoj k životu.

Žádný vliv

Pokud se vám stane, že v práci nemáte na nic vliv, změňte ji. Není to o tom rozhodovat, ale o tom, že i váš názor by měl být vyslechnut. Nemusí vždy být schválen, ale už jen to, že se někdo zajímá o to, co si o věci myslíte vy, je stěžejní. A pokud tomu tak není a vy jen plníte příkazy, aniž byste sami měli co říct, bude lepší najít si novou práci.

Už není kam růst

Samozřejmě, že někdy je na vrcholu dobře. Stává se ale, že už není kam růst, a člověk je neustále nespokojený. Nebaví ho to, co dělá, chtěl by být lepší a pracovat na vyšší pozici.

Pokud víte, že už nemáte kam růst, ale přesto je pro vás práce málo a peněz nedostatek, popřemýšlejte raději o tom, zda si nenajít nějakou jinou pracovní příležitost, která vás pošle do výšin, o kterých se vám ani nezdálo.

Fantazie o jiné práci

Pokud sedíte v práci a přemýšlíte o tom, jaké by to bylo dělat úplně jiné zaměstnání, pravděpodobně je něco špatně.

Zamyslete se nad tím, že opustit pozici, kterou máte jistou, možná nemusí být ten nejhorší nápad, pokud najdete takovou, která vás bude bavit stokrát víc.

Při změně práce vždy samozřejmě uvažujte dopředu. To znamená, že není dobré se někomu zmiňovat o tom, že chcete odejít, dokud si nebudete stoprocentně jistí a dokud nenajdete náhradu. V opačném případě by se vám to mohlo šeredně vymstít.

Autor: Shani Maiová

Související články