Tyto jednoduché způsoby vám pomohou ovládnout stres

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
zena stres

Zdroj: Shutterstock

Každý z nás se někdy cítil ve stresu. Ten může vyvolat cokoli – pracovní pohovor, důležitý projev, zkouška ve škole… Většina lidí si neuvědomuje jednu důležitou věc: kdo se stresuje a je častěji vystavován vyhroceným situacím, ten má daleko vyšší riziko infarktu. Zamysleli jste se nad tím někdy?

Je proto dobré naučit se pracovat se stresem, a především jej umět ovládnout, aby nad vámi nemohl převzít kontrolu. Jak na to?

Mít vztek není ani dobré, ani špatné

Už jste někdy měli na něco, nebo možná lépe řečeno na někoho vztek? Určitě ano. Vztek a hněv je negativní emoce, která ale nemusí být vždy vnímána jako špatná.

Proč? Co třeba chvíle, kdy dostanete vztek na nějakou situaci, a právě onen pocit hněvu vás přiměje něco udělat, něco změnit, říci svůj názor? Díky vzteku se lidé cítí silní a mocní, může je to motivovat, aby se postavili za to, co je podle nich správné.

Je důležité podotknout, že je velmi snadné přejít od „normální“ úrovně vzteku a stresu do nezdravé úrovně.

Jak se naučit ovládat stres?

Stres a hněv jdou ruku v ruce. Nejenže jsme ve stresových situacích nervózní, někdo pociťuje dokonce úzkost. Zároveň naším tělem proudí vztek a jsme rozzlobení.

Jak se naučit s těmito pocity pracovat tak, abyste nad nimi získali kontrolu? Máme pro vás několik tipů, které rozhodně stojí za vyzkoušení.

Distancujte se

Dostali jste se do situace, která vás stresuje a probouzí ve vás hněv? Může to nastat třeba tehdy, kdy se vás někdo snaží vyprovokovat.

Co je nejlepší udělat v takový okamžik? Distancovat se. Neznamená to zbaběle utéct, ale ne nadarmo se přece říká, že moudřejší ustoupí.

Meditujte

Někdo může meditaci vnímat jako otřepané klišé, ale věřte, že na ní přeci jen něco je. Jste-li horká hlava, která ve stresu jedná rychleji, než přemýšlí, pak právě meditace může být způsob, jak se naučit tyto stavy ovládat.

Zhluboka dýchejte

Pociťujete-li na sobě, že se dostáváte do stresu, jste nervózní, roztěkaní nebo ve vás začíná růst hněv, pak se pořádně zhluboka nadechněte.

Hluboké dýchání snižuje psychologické vzrušení. Dojde ke zpomalení srdečního rytmu, vaše mysl se udrží lépe soustředěná na něco jiného než na zdroj stresu. Stačí se zastavit a několikrát se zhluboka nadechnout. A hned vám bude lépe.

Autor: Karolína Nezbedová

Související články