Tyhle potraviny zařaďte do jídelníčku, díky nim se budete cítit šťastnější

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
jidlo zdravi

Zdroj: Shutterstock

Najezte se a buďte šťastnější. Ne, tohle opravdu není slogan nějakého produktu. Je to doporučení. Existují totiž potraviny, díky kterým se skutečně můžete cítit šťastnější a více v pohodě. A ne, není to čokoláda.

Možná se vám to zdá bláznivé. Někteří by dokonce s úsměvem namítli, že jim ke štěstí stačí se prostě jen dobře najíst. I tak to může fungovat. My jsme se ale dneska zaměřili na potraviny, které obsahují základní živiny podporující funkci našeho mozku. Napomáhají snížit hladinu stresu v těle a dělají nás šťastnějšími. O jaké potraviny jde?

Vajíčka

Nemluvíme teď jen o vajíčkách od šťastných slepiček – na tohle téma třeba zase někdy příště. Máme na mysli vejce obecně.

Obsahují základní živinu zvanou cholin. Ta je nezbytná pro produkci neurotransmiteru acetylcholinu. Ten se podílí na fungování paměti, zpracování informací i na kontrole svalů. Když je ho v těle málo, může způsobit problémy s pamětí, nedostatek kreativity, a dokonce i demenci.

Ovesné vločky

Často hanlivě přezdívané jako jídlo chudiny. Stojí sice jen pár korun, ale zato nám toho mohou opravdu hodně nabídnout.

Jsou nadupané sacharidy, které zvyšují produkci serotoninu v těle. Proč se dopovat sušenkami, které vám nic nepřinesou, když si můžete pošmáknout na ovesné kaši, cítit se lépe a tělu neuškodit?

Hovězí maso

Ideálně získané od kraviček, které byly krmené trávou, protože takové maso je daleko kvalitnější a má na naše zdraví mnohem lepší účinky.

A proč právě hovězí maso? Kromě toho, že představuje vynikající zdroj bílkovin, je to také zásobárna aminokyseliny tyrosin. Ta je důležitá pro produkci neurotransmiteru dopaminu, který nám dodává energii, vzrušení i sílu. Mimo jiné se díky němu lépe soustředíme.

Dýňová semínka

Zapomenout nesmíme ani na dýňová semínka. Ta jsou obecně hodně oblíbená u lidí, kteří se stravují zdravě a chtějí svému tělu dopřát rozmanitost.

Dýňová semínka jsou nabitá minerálem zvaným hořčík. Ten je klíčový pro boj se stresem a jeho nedostatek v těle může napáchat paseku. Kromě toho v dýňových semínkách najdete také tryptofan, který pomáhá zvyšovat produkci serotoninu.

Zdroj: usatoday.com
Autor: Karolína Nezbedová

Související články