Syndrom vyhoření: Zjistěte, zda se netýká i vás

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Syndrom vyhoreni

Zdroj: Shutterstock

Stát se to může každému z nás. Ačkoli se nejedná o nemoc, je tento stav zrovna tak nepříjemný a nevyhýbá se mužům ani ženám napříč všemi věkovými kategoriemi. Syndrom vyhoření je psychický stav, který se nejčastěji objevuje u lidí, kteří pracují v mezilidských vztazích.

Provází ho nejen únava, které se nedokážete zbavit ani poté, co prospíte celý den. Typickým projevem je také nechuť do práce a postrádání jejího smyslu. I když se snažíte svůj stav zlepšit, nejste schopni dosáhnout pokroku. Přesně takhle se projevuje syndrom vyhoření, se kterým možná i vy máte zkušenost.

Přichází plíživě a nenápadně

Syndrom vyhoření, anglicky nazývaný burn-out, je stav psychické povahy, na kterém je zrádné už jen to, že přichází plíživě a zpočátku se tváří nenápadně.

Mnoho lidí by na začátku ani nepoznalo, že se s nimi něco děje a něco není v pořádku. Prvotní příznaky je proto dokonce možné přehlížet, nebo si jich jednoduše ani nevšimnout.

Jste vystaveni stresu?

Stres je prevít, kterému není vůbec jednoduché se vyhnout. Pokud pracujete na místech, kde každodenně komunikujete s lidmi, nebo pokud jste dlouhodobě vystavováni stresu, pak patříte do rizikové skupiny lidí, u kterých je syndrom vyhoření častější.

Nadmíra stresu postupně vede k tomu, že se člověk cítí nejen emočně, ale i fyzicky hodně unavený. Může trpět nespavostí, podrážděností nebo oslabenou imunitou a následkem toho může více marodit.

Syndrom vyhoření je stav celkového vyčerpání – jak po fyzické, tak po psychické stránce. Vyhořelý člověk postrádá smysl prakticky ve všem, co by měl nebo mohl dělat. Cloumají s ním různorodé pocity od méněcennosti přes obavy a vztek až po úzkost nebo smutek.

Jak mu předejít?

V první řadě je potřeba pokusit se eliminovat stres. Není to vždy snadné, ale alespoň se pokuste nebrat si věci tolik osobně. Víte přece, jak se říká „když nejde o život, jde o…“. Tak na to myslete.

Najděte pro sebe způsob, jak se vybít. Může to být aktivita, při které přijdete na jiné myšlenky. Kdy necháte za hlavou starosti a práci a budete se bavit.

Pokud už se u vás pocit vyhoření ozval naplno, nebojte se o tom mluvit. Není to ostuda, ba naopak se vám může ulevit, když se svěříte. Na místě je také vyhledání odborníka, za což se rozhodně nemusíte stydět.

Autor: Karolína Nezbedová

Související články