Stres: Přesto, že jej vnímáme jako něco špatného, má i své překvapivé výhody

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Stres

Zdroj: Shutterstock

Všichni máme tendence se stresu vyhýbat. Stresové situace jsou obrovskou zátěží pro naše tělo – trpíme nejen fyzicky, ale i psychicky. Proto jsme přesvědčeni, že je v našem zájmu omezit stres na možné minimum.

Neustále čteme o tom, jak stres škodí tělu. Může mít za následek nejen přibývání na váze, ale také problémy se spánkem nebo třeba vyšší krevní tlak. Napadlo by vás, že stres může mít i světlou stránku?

Stres vnímáme jako něco špatného

A není se vlastně čemu divit. Vždyť se prodávají doplňky stravy proti stresu. Existují různé metody, které nás dokážou stresu zbavit. Všichni považujeme stres za něco špatného, škodlivého.

Co kdybyste se na stres podívali z trochu jiného úhlu? Podle webu greatergood.berkeley.edu bychom si měli uvědomit, že: „Stresová reakce je navržena tak, aby nám pomohla reagovat, když se stane něco potenciálně ohrožujícího, aby nám pomohla se s tím vypořádat a poučit se z toho.“

Stresu se tak úplně vyhnout nelze

Asi všichni víme, že stresu se v životě tak úplně vyvarovat nelze. Někomu stačí k vyvolání stresové situace méně, jiný je odolnější a jen tak něco ho nerozhází.

Málokdo z nás se ráno probudí do sluníčka bez jediného stresujícího faktoru. Někdo se už budí s myšlenkou, co všechno musí udělat, kde má jaký rest, co nestihl a podobně.

Výhody stresu vás překvapí

Co kdybychom vám řekli, že stres má i své výhody? Věřili byste tomu? Pokud okamžitě kroutíte hlavou, pak vám nějaké ty výhody stresu představíme.

Chrání před infekcemi

„Na nízkých dávkách stresového hormonu je zajímavé, že také pomáhá chránit před infekcemi. Mírný stres stimuluje produkci chemických látek zvaných interleukiny a poskytuje imunitnímu systému rychlou podporu k ochraně před nemocemi – na rozdíl od jejich zlého dvojčete, chronického stresu, který snižuje imunitu a zvyšuje zánět,“ píše web healthline.com.

Dělá z vás silnějšího člověka

Když jsme ve stresu, není to nic příjemného – na tom se jistě shodneme. Každá stresová situace, se kterou se vypořádáme, z nás dělá odolnějšího a silnějšího člověka.

Díky stresu máme šance poprat se s překážkami osudu. Poradit si, najít řešení. A jak čelíme různým situacím a překonáváme různé problémy, trénujeme se v tom, jak se s podobnými situacemi poprat v budoucnu.

Zdroj: greatergood.berkeley.edu, healthline.com
Autor: Karolína Nezbedová

Související články