Snadné kariérní cíle, kterých dosáhnete během jednoho roku

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
zena mobil

Zdroj: Shutterstock

Milujete svou práci, ale zároveň se chcete kariérně někam posunout? Ať už je to kvůli práci jako takové, kvůli financím, nebo z jiného důvodu, nikdy není na škodu dostat se výš. A ideálním způsobem, jak začít, je stanovit si cíle.

Důležité ovšem je myslet na to, že jejich nezvládnutí může být spíše demotivující. Proto je třeba určit si takové cíle, jejichž splnění bude ve vašich silách.

Přinášíme vám několik jednoduchých tipů, díky kterým se vám podaří naplánovat kariérní růst a během krátké chvíle se dokážete dostat na požadovanou pozici. Chce to jen snahu a tenhle krátký seznam.

Udělejte z povinnosti zábavu

Současná doba je komplikovaná. Kvůli velkému množství povinností je pro nás práce jen činností, kterou musíme splnit, abychom mohli dělat věci jiné. Tak by to ale být nemělo.

Člověk by měl hodně odpočívat a věnovat se svým koníčkům. Nechodit domů přepracovaný, mít vždy jasně dané, kolik toho denně udělá. Díky tomu bude vaše práce zábavou, nikoli povinností.

Staňte se mentorem

Abyste mohli pokračovat za svým cílem, je dobré přesvědčit nejen své nadřízené, ale zároveň i sám sebe, že na to máte. Toho docílíte tím, že se pokusíte pomáhat svým podřízeným, nebo i kolegům na stejné úrovni.

Staňte se jejich nezávazným mentorem, pomozte jim, když vidíte, že něco nezvládají. Dejte jim radu, kdykoli je k tomu příležitost. Ukažte jim, že je máte co naučit. Zároveň se nad ně ale nepovyšujte, nedávejte jim příkazy, ale pouze rady, pokud o to stojí.

Vylepšete dovednost na maximum

Pokud patříte k těm, kteří se v práci věnují více věcem najednou, jasně si stanovte, ve které z nich se chcete zdokonalit. Samozřejmě budete muset plnit i nadále to, co vám šéf zadá, ale budete mít jasno, čemu dáváte přednost.

Jestliže vaše práce zahrnuje více činností, zkuste se jedné z nich věnovat opravdu na maximum, zatímco ostatní upozaďte. Avšak pouze natolik, abyste splnili své pracovní úkoly.

Najděte balanc mezi prací a osobním životem

Pokud chcete postupovat ve svém kariérním životě, většina lidí vám řekne, že budete muset upřednostnit práci před osobními zážitky. To ale není pravda. I v tomto se dá dosáhnout rovnováhy.

Jasně si stanovte, kdy chodíte do práce. Po návratu domů se věnujte sobě, odpočinku, rodině a sportu. Na práci nemyslete, natož abyste po nocích dodělávali to, co jste v práci nestihli.

Naplánujte další krok

Pokud dodržíte výše sepsané kroky, dříve či později by se vám od šéfa měla naskytnout nabídka, která se neodmítá. Pokud ale stále čekáte, až vám někdo nabídne více peněz a lepší práci, možná nejste dostatečně průbojní.

Zkuste zjistit, zda by se pro vás našlo využití v nějaké vyšší funkci. Za zeptání ještě nikdy nikdo nic nedal…

Autor: Shani Maiová

Související články