Jak si správně rozvrhnout čas. Tipy pro efektivní time management

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
mama na plny uvazek

Zdroj: Shutterstock

Říká se, že maminky po rodičovské dovolené jsou nejlepší v time managementu. Dokážou totiž zvládat více věcí najednou a umí pohotově reagovat na vzniklé problémy. Jak se ale z toho všeho nezbláznit a zachovat si zdravý rozum? Poradíme vám pár efektivní tipů.

Každá maminka moc dobře ví, že rodičovská dovolená je sice krásný název, ale rozhodně není o odpočinku.

Nic netrvá věčně

Mateřství je totiž nejen plné lásky a péče, ale také trpělivosti, flexibility a multitaskingu, protože maminky často musí zvládat více věcí najednou.

Péče o dítě, domácnost, partnera a sebe dá zabrat a je třeba mít v tom nějaký řád. S malým dítětem totiž nic netrvá věčně, a co platí dnes, nemusí platit zítra.

Organizace, delegace a umění říct ne

Buďte organizovaní. Stresu ze zapomenuté schůzky, nevypracovaného úkolu nebo špatně zvoleného oblečení se vyhnete, když budete mít vše dopředu naplánováno a rozvrženo. Udržení systému je jednou z klíčových zásad správného time managementu.

Naučte se delegovat. Není nutné, abyste všechno zvládali sami, takže bez problému přesuňte některé povinnosti na svého partnera nebo jiné členy domácnosti.

Ačkoliv je to občas velmi těžké, je dobré umět říci ne. Pokud jsme unavení, nemá význam se pouštět do dalších aktivit, které byste stejně nedělali naplno. Sice to někdy znamená zklamání v očích vlastních dětí, ale je to také dobrá škola života.

Nic neodkládat na později

Na slovo prokrastinace zapomeňte. Maminky na rodičovské dovolené moc dobře ví, že odkládání úkolů na později nemá smysl.

Mějte svou rutinu. Právě ta vám umožní šetřit duševní energii a vyhnout se stresu. Naslouchejte svému vnitřnímu hlasu a biorytmu. Pokud je pro vás nejlepší pracovat nebo vařit večer, domluvte se s partnerem, že bude uspávat děti.

Držte se svých priorit

Stanovte si priority. Rodiče kvůli péči o své milované děti často rezignují na spoustu koníčků a zálib. Je to přirozené, protože v této době zkrátka budete mít více povinností než času. Je však dobré mít vize, obeznámit s nimi své nejbližší a držet se jich.

Nezapomínejte také na péči o sebe. Pokud nebudete dostatečně odpočatí, kvalitně najezení a vnitřně spokojení, projeví se to i na chodu domácnosti. Je důležité udělat si občas chvilku jen pro sebe a otevřít oblíbenou knihu, jít si zaběhat nebo na kafe s kamarádkou.

Autor: Karolína Ondrušková

Související články