Skvělé způsoby, jak být šťastnější

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
zena stesti

Zdroj: Shutterstock

Jaké je vaše nejtajnější přání? Dům na útesu, nebo velké množství peněz na bankovním účtu? Ať už je vaše přání jakékoliv, pravděpodobně si také přejete být šťastní. A přesně na to, jak být šťastnější, se dnes zaměříme.

Otázka, na kterou se ptá úplně každý na světě. „Jak mohu být šťastnější?“ Většina lidí si řekne, že ke štěstí potřebuje novou práci, velký dům nebo volný čas. O tom to ovšem není. Příručka psychologie nám říká, že štěstí není založeno na okolnostech, ale je to něco, co se musíte naučit.

Naučte se být šťastní

Důležité je naučit se říkat „ne.“ Hranice, které si nastavíte, dávají ostatním lidem vědět, že očekáváte respekt. Když řeknete „ne,“ znamená to, že dáváte své potřeby na první místo. Pokud se na něco necítíte, jednoduché odmítnutí vám pomůže cítit se lépe a nebudete svou hlavu zatěžovat zbytečným trápením.

Být v nádherné přírodě může zlepšit vaši náladu a zmírnit stres, zároveň se také budete cítit šťastnější a uvolněnější. I pouhých dvacet minut prosezených v parku nebo procházka může zvýšit vaši náladu. Pro nejlepší náladu se snažte trávit venku co nejvíce času. Káva na verandě zní lákavě, ne?

Další důležitou věcí je přehodnocení toho, co konzumujete. Neustálé upozornění na telefonu může být doopravdy otravné, proč tedy telefon neodstřihnout? Začněte například seznamem lidí, které na sociálních sítích sledujete. Vsadíme se, že mezi lidmi, které sledujete, naleznete alespoň jednoho člověka, který vám na štěstí ubírá.

Chcete být šťastní? Není problém!

Přemýšlejte o tom, na kolik věcí si každý den stěžujete. Ačkoliv se vám může stěžování zdát jako neškodné, vaší náladě neprospívá. Váš mozek si na neustálé stěžování zvykne a vy se pak budete neustále tvářit naštvaně. A to není hezké. Snažte se tedy změnit vnímání nepříjemných věcí a každou negativní myšlenku nahraďte myšlenkou pozitivní.

Dále se pak také nebojte mluvit! Zaměřte se na někoho jiného kromě sebe. Řekněte své matce, jak moc ji milujete, děkujte zdravotnickým pracovníkům, které znáte, potěšte svého partnera komplimentem nebo věnujte peníze na charitu. Jakmile se budou smát lidé kolem vás, budete se usmívat i vy.

A pokud ani to nejde, můžete vyzkoušet vzpomínat na dobu, kdy vám bylo dobře. Pokud vám slovo „rodina“ zlepší náladu pokaždé, když si na něj vzpomenete, myslete na něj co nejvíce. Váš mozek si pomalu zvykne na pocit štěstí, a vy tak budete šťastní neustále.

Autor: Pavel Světlý

Související články