Randění bez očekávání: Proč ho vyzkoušet

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Rande

Zdroj: Shutterstock

Cesta k tomu najít toho pravého či tu pravou bývá často velmi klikatá. Téměř nutností je chodit na schůzky s potenciálními partnery, takzvané randění. Ve Velké Británii je nyní velkým trendem randění bez očekávání. To spočívá v tom, že lidé jdou na schůzku bez přehnaných očekávání a snaží se být otevření něčemu novému. Často tak předejdou zbytečnému stresu a zklamání.

Britský deník Metro uveřejnil výsledky výzkumu společnosti Tinder, která provozuje jednu z nejúspěšnějších seznamovacích aplikací vůbec. Podle ní je tento způsob randění oblíbený především u takzvané generace Z. To jsou lidé, kteří se narodili mezi lety 1990 a 2012. Ale podle odborníků by ho měli vyzkoušet i ostatní.

Podle Tinderu nehledá žádný konkrétní vztah až o 50 % uživatelů více, než tomu bylo v předešlých výzkumech. Lidé v anglicky mluvících zemích, kteří praktikují tento způsob seznamování, začínají používat v informacích o své osobě frázi „no pressure“. To znamená, že během seznamování se nechtějí cítit pod tlakem. Počet takových lidí se zvýšil o 36 %.

To znamená, že dotyční nechtějí být „bombardováni“ od svého protějšku otázkami, co od rande očekávají, zda se chtějí vázat, proč hledají nový vztah a podobně. Může se zdát, že tito lidé mají zájem spíše o nezávazný flirt, což vůbec nemusí být pravda.

Žádné očekávání znamená menší zklamání

Základní filozofií randění bez očekávání je zbavit se stresu a pocitu nejistoty, která plyne právě z příliš vysokých očekávání. Takový člověk je pak mnohem méně otevřený k experimentům a má větší tendence odmítnout druhého člověka, pokud se nechová přesně podle jeho představ.

Tato slova potvrdil i Michael Kaye, manažer ze seznamovací aplikace OkCupid. „Pokud máte vysoká očekávání, může vám to pomoci zajistit vzájemný respekt mezi vámi a člověkem, se kterým jdete na rande. Avšak jít na rande s malým nebo žádnými očekáváním může být skvělý způsob, jak zmírnit stres a nervozitu.“

Tento postoj k seznámení by měli vyzkoušet především lidé, kteří příliš přemýšlí a příliš utíkají z přítomnosti do budoucnosti. Tedy si již před samotnou schůzkou představují katastrofické scénáře o tom, jak by mohla schůzka dopadnout.

Otevřít se novým věcem, ale udržet si své hranice

„Je důležité mít otevřenou mysl. Může se stát, že si se svým protějškem sednete hned na začátku. Pokud ale věci přirozeně vyšumí, je to také v pořádku — stává se to. Udržení otevřené mysli vám pomůže vyhnout se smutku a zůstat i nadále sebevědomí. Budete tak lépe připraveni to zkusit příště znovu,“ dodal Kaye pro Metro.

Ovšem je potřeba si uvědomit, že nemít očekávání neznamená nemít své osobní hranice. Ty jsou při seznamování velmi důležité a je potřeba je mít jasně definovány. Člověk by měl být otevřený novým zkušenostem, ale zároveň nesmí ztratit své zásady.

Autor: Markéta Krejčí

Související články