Proč máte noční můry a jak je zastavit? Pomoci může meditace

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Nocni mury

Zdroj: Shutterstock

Sny jsou přirozenou součástí našeho spánku. Některé sny si pamatujeme, jiné ne. Špatné sny, které nazýváme nočními můrami, bychom nejraději zapomněli. Proč se nám ale něco takového zdá a jak to zastavit?

Děsivé probuzení doprovázené zrychleným tepem, bušením srdce a oroseným čelem už někdy zažil každý z nás. Je jedno, jestli ve snu zrovna někam padáte, někdo vás honí nebo vám vypadávají zuby.

Po probuzení se pár vteřin ujišťujete, že to byl opravdu jen zlý sen a jste v bezpečí svého domova. Jak se takový zlý sen vlastně definuje?

Americká společnost prodávající matrace Amerisleep popisuje noční můru jako „živé, intenzivní a děsivé sny, které mohou způsobit vážné utrpení a úzkost. Tyto sny se obvykle vyskytují během spánku s rychlým pohybem očí (REM), kdy se oči pohybují rychle a mozek vykazuje velkou aktivitu“.

Čas od času takový nepěkný sen potká každého, ale pokud vás provází dlouhodobě a několikrát v týdnu, možná vás trápí něco závažnějšího.

Příznak posttraumatické stresové poruchy nebo menopauzy

„Podle Neila Greenberga, profesora obrany duševního zdraví na King’s College v Londýně, posttraumatická stresová porucha způsobuje noční můry, protože nevědomá mysl se možná pokouší pochopit traumatické události, ke kterým došlo v minulosti,“ napsal web The List.

Ženy v období klimakteria mají větší četnost nočních můr a bolest na hrudi, stejně jako jsou hororové sny častější u lidí se spánkovou apnoe. Nemoc, kdy člověk v noci přestává dýchat totiž mozek zbavuje kyslíku, a ten poté vyvolá reakci pomocí snů například o udušení.

Jak se jich zbavit?

Neklidný spánek je často způsoben stresem. Vytvořte si před spaním pravidelnou relaxační rutinu, která bude zahrnovat například čtení knih, hluboké dýchání nebo meditaci.

Pokud se sen vrací, popřemýšlejte, co se vám zdá a jestli nepřijdete na nějaký důvod, proč se tak děje. Pište si do deníku, co se vám zdá a hledejte v celém příběhu souvislosti.

Pokud vám ani dlouhodobá relaxace a čistá mysl před ulehnutím do postele nezajistí klidnou noc, vyhledejte odborníka.

Autor: Martina Drudíková

Související články