Proč bychom se měli více mazlit? Mazlení má na naše zdraví pozitivní vliv

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Mazleni

Zdroj: Shutterstock

Co si představíte pod pojmem mazlení? Za nás je to tulení se jeden k druhému. Vzájemné objímání se. Poskytnutí opory ve chvílích, kdy to potřebujeme. Strávení příjemných intimních chvilek, kde nechybí ani líbání. Tohle všechno je mazlení, pod kterým si každý z nás může představit něco jiného. A klidně i něco navíc.

Fyzická náklonost je člověku obecně příjemná. Asi každému z nás se líbí, když nás blízká osoba obejme, pohladí nebo třeba políbí. Málokoho ale napadne, že mazlení není jen příjemné, ale že může prospět i našemu zdraví. Zajímá vás jak?

Když doteky chybí…

Možná si to neuvědomujete, nebo jste se nad tím nikdy nezamysleli, ale člověk má v sobě velmi silný pud toužící po lidském doteku.

Pokud nám chybí fyzická náklonnost, může to mít negativní dopad na naši psychickou pohodu, klidně i na fyzické zdraví.

Mazlení našemu tělu prospívá

Většina lidí vidí za mazlením jen jisté uspokojení. Ať už se s partnerem k sobě tulíte večer u sledování pěkného filmu, nebo za mazlením hledáte formu předehry před něčím ještě příjemnějším, co se odehrává za dveřmi vaší ložnice.

Věřte nebo ne, ale mazlení má na naše tělo blahodárný vliv. Zvyšuje totiž hladinu oxytocinu, což je hormon, který dokáže snižovat hladinu jiného hormonu v těle – a to konkrétně kortizolu neboli stresového hormonu.

Mazlení ale prospívá i dalším způsobem. Pokud chcete vědět jak a proč byste se měli více mazlit, pak rozhodně čtěte dál.

Posiluje imunitu

Možná vás to překvapí, ale pokud se budete pravidelně mazlit a nebudete strádat na dotecích druhého člověka, pak posílíte svůj imunitní systém.

Ten se pak dokáže mnohem efektivněji bránit proti různým nemocem, které na nás číhají. Stačí se jen pravidelně objímat, tulit se k někomu a imunita pošlape jako hodinky.

Pomáhá zvládat stres

Odborníci jsou toho názoru, že obyčejné objetí má neuvěřitelně silný dopad na naši psychiku. A je jedno, jestli nás obejme rodič, partner nebo třeba naše děti.

Díky pravidelnému fyzickému kontaktu, kterým nemusí být nutně jen vášnivé mazlení s partnerem, jsme poté schopnější vyrovnat se daleko lépe se stresovými situacemi.

Posiluje duševní zdraví

Lidé, kteří se pravidelně mazlí a mají dostatek fyzického kontaktu, jsou odolnější vůči duševním poruchám, depresím a stavům úzkosti.

Mazlení aktivuje parasympatický nervový systém. Díky tomu se naše tělo zaplaví pocitem klidu, pohody a duševní rovnováhy.

Zdroj: webmd.com
Autor: Karolína Nezbedová

Související články