Podle čeho poznáte, že jste v toxickém vztahu

od Nikola Jaroschová
   3 minuty čtení
toxicky vztah

Zdroj: Shutterstock

„Si to moc bereš.“ „Jsi přecitlivělá.“ „Nedělej ze všeho hned třetí světovou.“ Slýcháváte od svého partnera věty tohoto typu? Pak byste se měla zamyslet, jestli nesetrváváte ve vztahu s toxickým člověkem.

Pojem „toxický vztah“ jste už možná někdy slyšeli. A možná jste ho slyšeli z úst lidí, kteří mají o jeho významu zcela zkreslenou představu. Pochopit pravý význam totiž může být těžší, než se zdá.

Výraz „toxický“ se dá volně přeložit jako „škodlivý“. A přesně takový je pak toxický vztah. Škodlivý.

Přesná definice toxického vztahu samozřejmě neexistuje, protože každý vztah je subjektivní. Vesměs se ale dá říct, že se jedná o vztah, kde se jeden povyšuje nad druhým a systematicky sráží jeho sebevědomí a sebedůvěru.

Oběť v toxickém vztahu si většinou neuvědomuje, co se děje a nevěří svým přátelům, kteří vidí jejich vztah z jiné perspektivy a dotyčného na to upozorňují. Důvodem jsou silné emoce, které hrají velkou roli. Každý přece máme ty růžové brýle a klapky na očích, když jsme bláznivě zamilovaní.

Toxický vztah ale nemusí být jen v milostných vztazích. Jde o mezilidské vztahy obecně. Zcela běžně se takový typ vztahu může najít mezi dvěma kamarády nebo kolegy.

Přečtěte si následující seznam znamení, která mohou vypovídat o tom, že se právě v takovém vztahu nacházíte. Pokud vám budou tyto situace připadat až příliš povědomé, nezoufejte. Poradíme vám, co s tím.

Znamení, že se nacházíte v toxickém vztahu

Jak už bylo řečeno na začátku, věty, kterými ten druhý shazuje vaše pocity, které jste se rozhodli mu sdělit, mohou značit právě to, že jde o toxický vztah. Pokud je podle jeho slov vaše reakce přehnaná a tvrdí vám, že jste přecitlivělí, není to správné.

Dalším znamením je situace, kdy ten druhý udělá chybu nebo se nezachová správně a otáčí to proti vám. V podstatě hází vinu na vás. Snaží se vás přesvědčit, že za jeho špatné chování můžete vy a snaží se sám zbavit odpovědnosti za svoje činy.

Krásným příkladem může být chvíle, kdy vás váš partner například podvedl a vymlouvá se na to, že za to v podstatě můžete vy. Ať už kvůli tomu, že jste ho dostatečně sexuálně neuspokojovali, a podobně.

Velice oblíbené je u toxických jedinců vás odříznout od ostatních kamarádů nebo členů rodiny, abyste se na něm postupně stali závislým a on měl nad vámi moc.

Když si například chcete vyjít s kamarády, přijde s tím, že vás chtěl zrovna ten večer překvapit a vzít vás do kina, na večeři, uvařit vám večeři a podobná romantická gesta. Samozřejmě, že v takovém případě sraz se svými přáteli zrušíte a zůstanete s ním.

Dále si všimněte, zda dotyčného nezajímají jen jeho vlastní pocity a ty staví nad ty vaše. Vy jste pouze přecitlivělí, zatímco on je ten největší chudáček na světě.

Dalším znakem může být i to, že jste vystresovanější, více trpíte úzkostmi, nebo máte dokonce oslabenou imunitu. To z vás toxický člověk vysává veškerou pozitivní energii a sílu a čerpá z ní on sám. Důsledkem toho všeho můžou být i noční můry, kterými vám vaše podvědomí chce sdělit něco, co sami vědomě nevidíte.

Nastala s tímto člověkem nějaká situace, ze které jste vypustili určité detaily, když jste o ní vyprávěli svým známým, protože jste nechtěli, aby si o dotyčném mysleli něco špatného? Nebo jste nějakou situaci raději zamlčeli a nikomu se o ní nezmínili, aby dotyčný vypadal líp, než jaký ve skutečnosti je? To je jasný signál.

Říkáte si, že když nepřišel bez omluvy na vaši schůzku, je to jenom proto, že toho má hodně? Nebo si na vás vylil vztek, bezdůvodně vás seřval, ale vy víte, že je to jenom proto, že měl těžký den a nemyslel to tak? Pokud sami před sebou neustále omlouváte jeho špatné chování, je to více než jasné.

A v neposlední řadě se jedná o toxického člověka a o toxický vztah, pokud vám ten druhý kontroluje, jak se oblékáte, co jíte, s kým se bavíte nebo co zveřejňujete na sociálních sítích.

Jak z toho ven

Pokud jste se ve výše uvedeném seznamu našli, jste s největší pravděpodobností právě v toxickém vztahu.

Nic ale není tabulkově dané. Tady žádná striktní pravidla neplatí. Je nutné si především uvědomit, jestli ztrácíte sami sebe jen kvůli strachu, že kdybyste byli sami sebou, mohli byste o tento vztah, na kterém vám pochopitelně záleží, přijít.

Pokud si uvědomujete, že stavíte jeho hodnoty bezpodmínečně nad ty svoje a brání vám být sám sebou, v takovém případě nemá smysl v tomto vztahu zůstávat, protože dotyčný se nikdy nezmění, přestože v to stále doufáte a snažíte se pro to dělat vše, co je ve vašich silách.

Pokud to přese všechno nechcete vzdát, může být řešením párová terapie. Ta ale bude fungovat pouze v případě, že o změnu ve vztahu stojí oba dva.

Autor: Klára Kovalčíková

Související články