Mobilní telefon může váš vztah zničit. Možná i vy jste na něm závislí

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Mobil vztahy

Zdroj: Shutterstock

Bez mobilního telefonu si většina lidí v dnešní době neumí svůj život představit. Někteří by měli problém vydržet bez jeho přítomnosti i jeden jediný den – to už hovoříme o závislosti, která bohužel není tak výjimečná, jak by se mohlo na první pohled zdát.

Sáhněte si do svědomí, jak důležitou roli hraje mobilní telefon ve vašem životě. Používáte ho skutečně jen k volání a komunikaci s rodinou nebo přáteli? Nebo na něm trávíte podstatnou část dne?

Mobil může pokazit vás vztah

Než nad takovým úsudkem nevěřícně zakroutíte hlavou a utvrdíte se v tom, že je to naprostý nesmysl, zkuste se nad tím zamyslet.

Věřte tomu nebo ne, ale i tak na první pohled šikovná věcička, jako je právě mobilní telefon, může mít negativní (či dokonce destruktivní) vliv na váš vztah.

Že se vám to stále zdá nereálné, nebo dokonce nemožné? Pak rozhodně čtěte dál, protože vás v následujících řádcích přesvědčíme, že to až takový nesmysl není.

Jste závislí na mobilu?

Možná nebude od věci ujasnit si hned na začátku jednu podstatnou věc: tedy to, jestli jste si na používání mobilního telefonu vypěstovali závislost.

Jak a podle čeho to poznáte? Pokud kvůli němu tzv. prokrastinujete a ztrácíte čas, trávíte hodiny denně na sociálních sítích nebo hned poté, co ráno otevřete oči, kontrolujete, co se kde stalo a co kdo přidal nebo napsal, pak máte problém.

Zrovna tak, pokud koukáte do telefonu i ve společnosti rodiny nebo přátel, nebo trpíte tzv. syndromem fantomových vibrací (často máte pocit, že vám telefon zavibroval, ale když ho zkontrolujete, nic na něm nemáte), pak to značí, že jste na svém mobilním telefonu závislí.

Jak může mobilní telefon pokazit vztah?

Nyní se už dostáváme k tomu, jak a v čem může mobilní telefon narušit, nebo dokonce trvale poškodit vztah. Možná si to neuvědomujete, ale kvůli telefonu vzniká mezi partnery propast.

Problém je, když dáváte přednost telefonu před vaší polovičkou. Třeba když na vás mluví a vy ho nevnímáte, odpovíte mu na půl pusy, nebo dokonce ani nevíte, že na vás mluvil.

Potíže mohou nastat i tehdy, kdy na telefonu trávíte hodně času – u partnera to může vyvolat pocit žárlivosti a důvod k podezírání. Co když si s někým píšete? Co když někoho máte? Co když ho podvádíte, když vidí, jak někomu píšete a usmíváte se u toho?

Pozor si dejte i na používání mobilu v posteli. Když totiž partner touží po milování, ale vy ho odbydete, že si nejdříve musíte prohlédnout sociální sítě, už to zavání pořádným malérem. A nemuselo by to dopadnout dobře.

Autor: Karolína Nezbedová

Související články